GençlikGüncel

“Ne iktidar ne rektör, ODTÜ bizimdir!”

ODTÜ mezuniyet töreni Rektörlüğün tüm engelleme girişimlerine rağmen Devrim Stadyumu'nda gerçekleştirildi.

ODTÜ mezuniyet töreni Devrim Stadyumu’nda gerçekleştirildi. Mezuniyet töreni rektörlük tarafından iptal edilmişti, fakat öğrencilerin tepkileri üzerine tören resmi olarak yapıldı. Katılımcıların Devrim Stadyumu’na ve okula davetiye ile alınacağını ifade eden rektörlük yine gelen tepkiler üzerine bunu da iptal etmek zorunda kaldı. Sabah saatlerinden itibaren ise okul önüne çevik kuvvet polisleri getirildi

Mezuniyet töreni için gelenler Devrim Stadyumu’na girişte sivil polisler ve iç hizmetler tarafından kontrol edilmek istendi. ODTÜ medya topluluğuna “Rektörün değil ODTÜ’nün medyasıyız!” yazılı pankartı alınmak istenmedi. Öğrencilerin müdahalesi üzerine pankart alana girdi. Suruç temalı döviz ise güvenlikler tarafından parçalandı. LGBTİ+ bayraklarına da müdahale edildi.

Devrim Stadyumu’na Fırat Çakıroğlu pankartı ile girmek isteyen gerici faşist çetelere ise devrimci öğrenciler müdahale etti. Bunun üzerine öğrencilere ve akademisyenlere sivil polisler ve faşistler saldırmaya çalıştı. Saldırı devrimci öğrenciler ve akademisyenler tarafından püskürtüldü.

Diploma töreninden önce konuşma yapmak isteyen Rektör Verşan Kök ise aileler ve öğrenciler tarafından yuhalandı ve “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz” sloganları ile protesto edilerek konuşturulmadı. Verşan Kök sahneyi terk etmek zorunda kaldı.

Tribünde ise “Ne iktidar ne rektör, ODTÜ bizimdir!” ve ” Yaşasın devrimci ODTÜ” pankartları açıldı.

Verşan Kök’ün tüm engelleme çabalarına rağmen bütün pankartlar ve LGBTİ+ bayrağı alanda açıldı. Öğrenciler sık sık “Verşan Kök ODTÜ’ye rektör olamaz”, “Baskılar sizin ODTÜ bizimdir”, “Kayyım dışarı pankart içeri!” sloganları atıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu