Güncel

Narlıdere Belediyesi’nde Belediye-İş’ten istifa edip Genel-İş’e geçen işçiler işten atıldı

İzmir Narlıdere Belediyesi’nde Belediye-İş'ten istifa edip Genel-İş Sendikası’na üye olan işçilerden beşi işten atıldı.

CHP’li Narlıdere Belediyesi’nde bir süre önce ek zam/ek protokol talebiyle işçiler iş bırakmıştı. İşyerinde Türk-İş’e bağlı Belediye-İş sendikası örgütlüydü. Fakat ek protokol için harekete geçmedi ve işçiler eylemlerini kendi aralarında birleşerek yaptı.

Bu süre zarfında Narlıdere Belediyesi işçileri mevcut sendikadan memnun olmadıkları, yasalara göre bir hak olan sendikalarını değiştirdi. İşçilerin sendika değiştirmesinden rahatsız olan belediye yönetimi, Genel-İş’e üye olan 51 işçiden 5’ini işten attı.

İşçiler direnişe geçti

Bunun üzerine sendikacılar ve işçiler, belediye önünde eyleme başladı.

Genel-İş İzmir Şubeleri adına şu duyuru yayınlandı:

“Yaklaşık 1 haftadır Narlıdere Belediye işçileri kendi tercihlerini kullanmak üzere örgütlü olduğu Belediye İş sendikasından istifa ederek, Genel-İş Sendikamıza üye olmuşlardır. Anayasal hak olan sendikal örgütlenmede kişilerin, kurumların, patronların baskısına rağmen işçiler kendi sendikalarını tercih eder. Bu hakka rağmen Narlıdere Belediye Başkanı Ali Engin ve bürokratlarının bu örgütlenmeye müdahale edilmemesi konusunda aramamıza rağmen başta başkan yardımcıları, bürokratları özel kalemi dahil olmak üzere herhangi bir dönüş sağlamayıp aksine Genel-İş Sendikamıza üye olan işçileri işten atmayla tehdit ederek sendika tercihlerine müdahale etmektedirler. Sınıf ve emek derdimiz var diyen Cumhuriyet Halk Partisi’nden seçilen belediye başkanı bugün demokrasiyi içine sindiremiyor işçilerin tercihine doğrudan müdahale ediyorsa bu kabul edilebilir bir şey değildir. Almış olduğumuz duyumlarda sendikamıza üye olan işçiler arasında 5 kişinin işten atılacağını duymuş bulunmaktayız. Şayet böyle bir şey yaşanırsa yıllarca İzmir’ de il başkanlığı yapmış Narlıdere belediye başkanı böyle bir şeye müsaade eder ise başta sendikamız ve Narlıdere İzmir Emek ve Demokrasi güçleri olarak direniş başlatacağız.”

Öte yandan Taşeron Belediye İşçileri Birliği (TABİB) sosyal medya hesaplarından Narlıdere Belediyesi işçilerine destek verdi ve atılan işçilerin geri alınması ortak talebini dile getirdi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu