GençlikGüncel

ATİK YDG: Militarist politikalara karşı 31. Gençlik Kültür Sanat Festivalinde buluşalım!

ATİK YDG, 31.Gençlik Kültür Sanat Festivali için "Militarizme karşı gençliğin öfkesini kuşan! Örgütle, örgütlen!" çağrı yaptı.

ATİK YDG, 31. Gençlik Kültür Sanat Festivali için, yaptığı çağrı açıklamasında, “İnsanlık tarihi büyük mücadelelere ve direnişlere tanıklık etmiştir. Bu mücadele ve direnişlerde ezilenlerin en önemli silahı kuşkusuz kültür-sanat olmuştur. İşçilerin, ezilen halkların, kadınların büyük mücadeleler sonucunda yaratmış olduğu kazanımlar ve deneyimler kültür-sanata aracılığıyla diğer ezilen kitlelere aktarılmıştır ve aktarılmaya devam etmektedir” şeklinde başladı.

YDG, “Bundandır ki kapitalist sistem egemenliğini kitleler üzerinde kurmak için toplumu kendi yoz ve bireyselci   kültür-sanat anlayışıyla    yetiştirmektedir.  Yeni Demokratik Gençlik (YDG) olarak sistemin yoz ve bireyselci toplum yaratma saldırısına karşı kuruluşumuzdan itibaren devrimci ve kolektif bir kültür-sanat anlayışı ile mücadele ediyoruz. Yine bu anlayışla yıllardan beri büyük emeklerle Gençlik Kültür ve Sanat Festivalimizi düzenliyoruz. Bu sene ise “Militarizme karşı gençliğin öfkesini kuşan! Örgütle, örgütlen!” Şiarıyla 11 Kasım 2023’de Frankfurt’ta festivalimizi gerçekleştireceğiz.

Emperyalist-kapitalist sistemin içinde bulunduğu kriz ile birlikte dünyanın dört bir tarafında  savaşlar yaşanıyor. Özellikle Rusya’nın Ukrayna’yı işgali ile birlikte tüm dünya için dönüm noktası olmuş durumda. Tüm devletler bu işgal sonrası taraflaşma içerisine girerek adeta yeni büyük bir emperyalist savaş tehlikesini artırmaya başlamışlardır.

Son süreçte emperyalist ülkeler başta olmak üzere tüm devletlerin silahlanma yarışına girmesi ise bu riski daha da artırmaktadır. Elbette ki savaşların bu kadar yoğun olduğu bir dönemde egemenler en büyük gücü militarist politikalardan almaktadır. Bu politikalar ile yaşanılan krizin bedelini emekçilere ve halka kesmek istiyor” dedi.

Açıklamanın devamında “Gençliğe yönelik ise özel politikalar uygulayan sistem, militarist politikalarını da devreye sokarak yozlaşmanın ve bireyselci anlayışını gençlik içinde gelişmesini hızlandırmaktadır.  Gençliğe yönelik militarist politikaların arttığı bir dönemde festivalimizi örgütlemek, sistemin saldırılarına karşı verebilecek önemli bir cevap olacaktır.

Bu sene de festivalimizin şiarını bu politik ortam içerisinde belirleyerek emperyalist kapitalist sistemin tüm militarist politikalarına karşı gençliğin direnişini kuşanarak mücadele etme çağrısı yapıyoruz. Festivalimizin devrimci kültür sanat anlayışının tüm kesimler tarafından sahiplenilmesi bizler açısından çok önemli bir yerde durmaktadır.

Bu anlamıyla bu sene 31’sini gerçekleştireceğimiz Gençlik Kültür ve Sanat Festivalimize herkesi katılmaya davet ediyoruz. Gençliği festivalimize Müzik (Grup ve Solo), Halkoyunları ve Şiir-Öykü dallarında katılmayı ve eserlerini sunmaya çağırıyoruz. Yine yarışmanın yanı sıra festivalimizde konuklarımız olarak Yetiş Yalnız Gençlik Korosu, Ali Jiyan, S. Castro, Grup Âfaki ve Gökkuşağı Tiyatro Ekibi yerini alacak. Her katılımın emperyalist sistemin tüm saldırılarına karşı verdiğimiz mücadelede bizi daha da güçlendireceği inancıyla bir kez daha festivalimize başta gençlik olmak üzere tüm kesimleri davet ediyoruz” denildi.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu