Güncel

Mehmet Emin Özkan’a işkence bitmiyor: 3 bin 300 km yol dolaştırıldı, yolda fenalaştı

Ağır hasta tutuklu 83 yaşındaki Mehmet Emin Özkan, sağlık raporu için 2 haftada 3 bin 300 kilometre yol dolaştırıldı.

Diyarbakır D Tipi Kapalı Hapishanesi’nde olan 83 yaşındaki ağır hasta tutsak Mehmet Emin Özkan, 27 Haziran’da İstanbul’daki Adli Tıp Kurumu’na (ATK) sevk edildi. Uçakla götürülen ve İstanbul’da bir hapishanede tutulan Özkan, 28 Haziran’da götürüldüğü ATK’de kalp sağlığı hakkında rapor hazırlanması için muayene edildi.

Özkan, ATK’deki işlemlerin ardından aynı akşam saatlerinde uçakla tekrar Diyarbakır’a getirildi. Özkan’ın, yaşadığı sağlık sorunları nedeniyle uçakta fenalaştığı belirtildi.

Ağır sağlık sorunları olan ve yürümekte zorlanan Özkan, 3 bini Diyarbakır-İstanbul, 300’ü de Diyarbakır-Elazığ olmak üzere 2 haftada en az 3 bin 300 kilometre yol dolaştırıldı.

Ring aracıyla Elazığ’a

Özkan, sağlık sorunlarının kötüye gitmesi üzerine son bir ayda 7 kez Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırıldı. Elleri kelepçeli bir şekilde asker ablukasında hastaneye kaldırılan Özkan, son olarak sağlık raporu için ring aracıyla Elazığ’daki bir hastaneye götürüldü. Özkan, yetkili hastanenin Diyarbakır olduğu gerekçesiyle tekrar cezaevine gönderildi. Özkan, Elazığ’a götürülerek tekrar hapishaneye geri getirildiği bir gün boyunca aç bırakıldı.

Hayati tehlikesi bulunan Özkan’ın aile ve avukatlarının başvuruları üzerine sağlık raporu için 23 Haziran’da Diyarbakır Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan Özkan’ın, ağır sağlık sorunlarına rağmen sadece ruh sağlığı değerlendirilmesine tabi tutuldu. Daha önce verilen yüzde 87 engel ve “Cezaevinde kalamaz” raporuna rağmen Özkan’ın kalp sorunları yerine ruh sağlığını değerlendiren Gazi Yaşargil Eğitim ve Araştırma Hastanesi Sağlık Kurulu, psikiyatrist tedavi önererek, “Cezaevinde kalabilir” raporu verdi.

25 yıldır hapishanede tutuluyor

Mersin’de “örgüt üyesi olma” suçlaması ile 1996 yılında gözaltına alınan Özkan, Diyarbakır’ın Lice ilçesinde 22 Ekim 1993’te Tuğgeneral Bahtiyar Aydın’ın ölümünden sorumlu tutularak müebbet cezasına çarptırıldı. 25 yıldır cezaevinde tutulan Özkan, tutuklu bulunduğu günden bu yana 5 kez kalp krizi geçirdi, 4 defa da anjiyo oldu. Özkan’ın kalp, tansiyon, zehirli guatr, kemik erimesi, böbrek ve bağırsak bozuklukları, aşırı derecede kilo kaybı, duyma-görme eksikliği ve hafıza kaybı gibi birçok sağlık sorunu bulunuyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Diğer içerik
Kapalı
Başa dön tuşu