EkolojiGüncel

Limak’ın Bodrum’daki projesine halkın tepkisi var!

Limak Bodrum’da orman ve sit alanında yapmayı planlıyor. Turizm Konaklama Tesisi Projesine karşı bir araya gelen bölge halkı ve avukatları proje hakkında hukuki süreci başlatacaklarını açıkladı.

Limak tarafından Bodrum’da orman ve sit alanında yapılması planlanan Turizm Konaklama Tesisi Projesi için ”ÇED gerekli değildir” kararı verildi. Bölge halkı projeye karşı hukuki süreç başlatacaklarını açıkladı. Kızılağaç Muhtarı Mehmet Karaca, “Bu kararı bölgede yaşayan, doğayı koruyan ve faydalanan Çiftlik, Kızılağaç ve Bodrum halkı olarak kabul etmiyoruz. Gelen Kuyu, tüm Bodrum halkınındır ve halkın kalacaktır. Bu sebeple, yüce Türk adaletine güveniyor ve gerekli her türlü hukuki mücadeleyi başlatacağımızı ilan ediyoruz” dedi.

Limak tarafından Bodrum’da orman ve sit alanında yapılması planlanan ve ”ÇED gerekli değildir” kararı verilen Turizm Konaklama Tesisi Projesine karşı bir araya gelen bölge halkı ve avukatları proje hakkında hukuki süreci başlatacaklarını açıkladı.

Limak İnşaat Sanayi ve Ticaret A.Ş’nin Bodrum’a bağlı Kızılağaç Mahallesi Gerenkuyu mevkiinde 36 bin 220 metrekarelik ormanlık alanda yapmayı planladığı ”Turizm Konaklama Tesisi” projesi için Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) dosyasını 4 Aralık 2023’te Muğla Valiliği’ne sunmuş ve 8 Aralık’ta ÇED süreci başlatılmıştı.

ÇED sürecinin başlamasının ardından Kızılağaç Koruma ve Güzelleştirme Derneği ve bölge halkı, mahallelerinde denize ücretsiz bir şekilde girebildikleri yer olan Gerenkuyu’ya yapılacak projeye karşı çıkmış ve ”ÇED raporunun” olumlu çıkması durumunda iptali için dava açılacağını duyurmuşlardı.

Orman ve sit alanında yer alan projeye, Muğla Valiliği Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü tarafından 24 Nisan’da ”ÇED Gerekli Değildir” kararı verildi. Karar, Bodrum Belediyesi’nin resmi internet sitesinde 17 Mayıs’ta duyuruldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu