Güncel

Konya’da KYK yurduna yerleştirilen depremzedeler çıkarıldı

KYK yurtlarına yerleştirilen depremzedelerin yurtlardan çıkarıldığı iddia edildi.

Konya’nın Selçuklu ilçesine bağlı Yazır Mahallesi’nde bulunan Mesnevi Kız Yurdu’nda kalan depremzedelerin, geçen hafta yurttan çıkarıldığı ileri sürüldü. Depreme Hatay’ın Antakya ilçesinde yakalanan ve 172 yakınını kaybeden Yusuf Şahin, yurtta biri yüzde 80 görme engelli olan 3 çocuğu ve eşiyle kalıyordu. Seçimden önce kendilerine verilen sözlerin unutulduğunu söyleyen Şahin, “Yurttan çıkarttılar bizi. Yurt bomboş şu anda. Konya’da tanıdıklar sayesinde bir ev kiraladık. Normalde 8-10 bin TL arasında kiralar ama bize hayır amacıyla 5 bin TL’ye kiraladılar” dedi.

AFAD görevlilerinin verilecek yardımlarla ilgili kendilerine belge imzalattığını belirten Şahin, hâlâ yardım alamadıklarını öne sürerek “Bana herhangi bir yardım verilmedi. AFAD bize imzalattığı belgelerde ev sahibi olduğumu belirttim yardım için, ama kimse beni aramadı. Duyduğumuz şu: Biz deprem sonrası buraya geldiğimiz, 6 aydır yurtta kaldığımız için; bize verilecek 1 yıllık kira yardımının 6 ayı kesilmiş” dedi.

Aynı yurtta kaldıkları bazı depremzedelerin Hatay’a geri döndüklerini ve güvensiz bir yurda yerleştirildiklerini iddia eden Şahin, şunları söyledi: “Kaldıkları yurt da tekin bir yurt değil. Birkaç gündür depremler de devam ediyor. Burada sağlam bir yerden alıp, çürük olan bir yere nasıl götürüyorsunuz? Bu insanlar ne yapacak?”(Cumhuriyet)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu