DünyaGüncel

KNK: Saldırı Kürt ve Kürdistan’adır

KNK, Deniz Cevdet Bülbün’ün katledildiği Hewlêr’deki temsilciliklerine yönelik saldırıya dair, "Bu savaş sadece bir Kürt hareketine karşı değil, bütün Kürtlere ve Kurdistan’ın tümüne yöneliktir" dedi.

Kürdistan Ulusal Kongresi (KNK) Yönetim Konseyi, Deniz Cevdet Bülbün’ün katledildiği Hewlêr’deki (Erbil)  ofislerine yönelik silahlı dair yazılı açıklama yaptı.

Saldırının stratejik bir karar ve bir mesaj olduğuna dikkat çekilen açıklamada, “Bu saldırıyla sadece bir ofis, sadece bir çalışan, sadece bir KNK üyesi hedeflenmemiştir. Bu saldırıda Kurdistan halkının ulusal birliği amaçlanmıştır. Bu saldırılarla düşmanlarımızın birliğimiz karşısında ne kadar aciz olduklarını ve korktuklarını gösterdiler. Her Kürt bu gerçeği görmeli ve buna göre hareket etmelidir” denildi.

Sorular 

“Saldırganları tanıyoruz” vurgusu yapılan açıklamada, temsilciliklerine yönelik saldırının Kuzey ve Doğu Suriye, Şengal, Mexmûr, Zap, Metîna, Avaşîn ve Silêmaniyê’deki saldırın devamı olduğuna işaret edildi. KNK temsilciliğini Hewlêr’in merkezinde olduğu, bölge asayişi ve istihbaratı tarafından 24 saat izlendiği ve çevresinde onlarca kameranın bulunduğu aktarılan açıklamada, şu sorulara yer verildi: “Eğer (saldırganlar) korunmuyorsa, katiller gün ortasında hangi cesaretle kollarını sallaya sallaya KNK ofisine girip insanları katledebilirler? MİT nasıl bölgede rahat hareket edebilir, ajanlar örgütleyebilir ve yurtseverleri katledebilir? Kim bunlara izin veriyor, bunlara yol veriyor?”

‘Saldırı Kürt ve Kürdistan’adır’

Katilin bir an önce yakalanmaması, azmettiricilerin ortaya çıkarılmaması ve yargılanmamaları halinde iktidar ve Hewlêr asayişinin katliamdan sorumlu olacağı uyarısında bulunulan açıklamada, Zap, Avaşîn ve Metîna ile Erbet Havalimanı’na dair saldırılara işaret edildi. Açıklamada, “Bu savaş sadece bir Kürt hareketine karşı değil, bütün Kürtlere ve Kurdistan’ın tümüne yöneliktir. Türk devleti sadece kendisi saldırmıyor, aynı zamanda halkımıza karşı ittifaklar kuruyor ve diğer işgalcileri de harekete geçiriyor. Bütün Kürtler ve Kurdistani güçlerin bu gerçeği görmesi gerekiyor. Türk devleti ile işbirliği, düşman ve işgalcilerle işbirliği ihanet demektir; kırmızı çizgidir ve hiçbir Kürt ve Kurdistan gücü bu çizgiyi geçmemelidir” ifadelerine yer verildi.

Kurdistani güçler olarak bir olalım

KNK ofisine saldırıyla Kürtlerin ulusal birliğiniz hedeflendiği vurgulanan açıklamada, “Bu saldırıyı ve genel olarak saldırılara karşı aksine ulusal çizgiyi güçlendirelim, bütün Kurdistani güçler olarak bir olalım. Bu vesileyle KNK olarak bütün parti ve örgütlere çağrımızdır; bu saldırılara karşı sessiz kalmayalım, protesto edelim ve işgalcilerin saldırılarına karşı tek ses olalım. KNK olarak saldırılar karşısında geri adım atmayacak, şehitlerimize sahip çıkacak, saldırılara karşı duracak ve ulusal birlik çizgisini daha da derinleştireceğiz.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu