GüncelKadın

KCDP: Ocak ayında 31 kadın cinayeti işlendi, 21 kadın şüpheli bir şekilde ölü bulundu

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun verilerine göre 2024 Ocak ayında 31 kadın erkekler tarafından katledildi, 21 kadın 'şüpheli' şekilde ölü bulundu.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformunun 2024 veri raporuna göre, ocak ayında 31 kadın cinayeti işlendi, 21 kadın ‘şüpheli’ bir şekilde ölü bulundu.

Katledilen 31 kadından 6’sı boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi kendi hayatına dair karar almak istemesi bahanesi ile, 1’i ekonomik bahanelerle, 1’i annesini koruduğu için katledildi bilgisinin yer aldığı raporda, “23’ünün ise hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemedi. 23 kadının hangi bahaneyle öldürüldüğünün tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucudur. Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor.23’ünün ise hangi bahaneyle katledildiği tespit edilemedi” denildi.

11 kadın evli olduğu erkek tarafından katledildi

“Ocak ayında öldürülen 31 kadının 11’i evli olduğu erkek, 5’i eskiden evli olduğu erkek, 3’ü birlikte olduğu erkek, 3’ü tanıdığı biri, 3’ü akrabası, 2’si eskiden birlikte olduğu erkek, 2’si babsı, 1’i oğlu, 1’i tanımadığı biri tarafından öldürülmüştür. ” ifadelerinin yer aldığı rapor devamında, bu ay kadınların %35’inin evli olduğu erkek tarafından katledildiği bildirildi.

Kadınların en çok evlerinde katledildiği, katledilen kadınların en çok ateşli silah  ile öldürüldüğü ifade edilen rapor şçyle devam etti:

“Kadınların 19’u evinde, 7’si sokakta, 2’si eğlence mekanında, 2’si kamusal alanda, 1’i arabada  öldürülmüştür. Bu ay öldürülen kadınların %61’i evlerinde öldürüldü.

Bu ay öldürülen kadınların 19’u ateşli silahlarla, 9’u kesici aletle, 2’si boğularak öldürüldü. 1 kadının nasıl öldüğü tespit edilemedi Bu ay öldürülen kadınların %61’i ateşli silah ile öldürüldü.

Yine bu ay da öne çıkan veriler gösteriyor ki erkek şiddeti, yalnızca kadınları değil,  onların yanında bulunan çocuklara, aile üyelerine veya sadece kadınları korumak için müdehale edenlerin de hayatlarını tehdit ediyor. Gaziantep’te boşanma aşamasında olduğu Yüksel Çağlar ile barışmak maksadıyla evine giden Halil Çağlar, barışma teklifi reddelince Yüksel Çağlar’ı, Yüksel’in kız kardeşi Adile Oymak’ı ve  Yüksel’in erkek kardeşlerini öldürürken, 21 yaşındaki kızı Nimet Çağlar’ı ağır yaraladı. İzmir’de eskiden birlikte olduğu Suzan Ediz’i bıçaklayan fail Suzan’ın kızı Behiye yardım istemek için bağırdığında Behiye’yi öldürdü.”

Raporun tamamına linkten ulaşabilirsiniz.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu