GüncelKadın

Kayyuma karşı kadınlar nöbetteydi

İrade gaspına karşı İstanbul’daki nöbet eyleminde bir araya gelen kadınlar, ‘Kayyıma geçit yok’ sözleriyle Colemêrglilerle dayanışma mesajları verdi

İstanbul Emek, Barış ve Demokrasi Güçleri’nin Colemêrg Belediyesi’ne kayyım atanmasına karşı Beyoğlu’nda bulunan Şişhane Meydanı’nda başlattığı nöbet eylemi 10’uncu gününde devam etti.

Özgür Kadın Hareketi (TJA) aktivistleri ve Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Kadın Meclisi bugünkü eylemin öncülüğünü yaptı.  Kadınlar, “Hakkari için kadınlar nöbette” şiarlı eylemde “Kayyum defol” ve “Jin, jiyan, azadî” yazılı tişörtler giydi.

Kürtçe ve Türkçe “Kadınlar kayyım darbesine karşı direnişte” yazılı pankart açıldı. Alan “İrademe dokunma”, “Benim dilim benim bedenim”, “Dün başardık yarın da başaracağız”, “Eşit temsiliyet, eşit yaşam”, “Deniz Poyraz için adalet”, “Bijî berxwedana zindanan” ve “Viyan Tekçe irademizdir” yazılı dövizlerle donatıldı. Alandan sık sık “Direne direne kazanacağız” ve “Susmuyoruz korkmuyoruz itaat etmiyoruz” sloganları yükseldi.

Aralık Feminist, Kadın Zamanı Derneği, Sosyalist Kadın Meclisi’nden (SKM), Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Ekmek ve Gül, KESK İstanbul Kadın Meclisi,  Devrimci Parti,  Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), eylemde söz alırken, Yeni Demokrat Kadın, Kadın Savunması gibi kadın örgütleri ise  eylemde yerini aldı.

Nöbet eylemi müzik dinletisiyle devam etti. MKM sanatçısı dengbêj Xalîde’nin seslendirdiği kilamlarla kadınlar halaya durdu. Kadınlar, havanın kararmasıyla telefon ışıklarını açarak alanı aydınlattı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu