EmekGüncel

Karşıyaka Belediyesi’nde işçiler greve gidiyor

CHP'li Karşıyaka Belediyesi şirketlerinden Kent AŞ’de devam eden toplu iş sözleşmesi süreci greve doğru gidiyor.

Karıyaka Belediye şirketleri KENT A.Ş. ve Personel A., çalışan işçiler maaşlarını hem gecikmeli hem de parça parça almaya devam ediyor. Belediyede çalışan memurlarda sosyal denge tazminatlarını da gecikmeli olarak alıyor.

Mevcut durum devam eden toplu iş sözleşmesine de yansıdı. KENT A.Ş.’de örgütlü DİSK Genel İş İzmir 8 Nolu Şube ile belediye adına yetkili Sosyal Demokrat Kamu İşverenleri Sendikası (SODEMSEN) arasındaki toplu iş sözleşmelerinde bir anlaşma sağlanamadı. Belediyenin birçok birimi dahil olmak üzere ağırlık olarak sosyal tesislerde çalışan yaklaşık 900 işçiyi yakından ilgilendiren TİS görüşmelerinde uzlaşma çıkmadı. Henüz herhangi bir maddede taraflar anlaşamadı.

SODEMSEN’in belediyenin mevcut ekonomik durumunu öne sürerek yüzde 10 zam teklif ettiği öğrenildi. Sendikanın talebinin ise yüzde 80 olduğu kaydedildi. 22 Temmuz’a kadar taraflar anlaşma sağlayamazsa sendika grev kararını hayatını geçirecek.

Önümüzdeki günlerde yeniden bir görüşme gerçekleşecek. Görüşme TİS’in kaderini belirleyecek. Aksi halde sendika grev kararını belediye binalarına asacak.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu