Güncel

İzmir Mülteci Dayanışma Platformu’ndan açıklama

İzmir Mülteci Dayanışma Platformu, Mültecilere yönelik ırkçı saldırılara ilişkin açıklama yaptı.

İzmir Mülteci Dayanışma Platformu,  mültecilere yönelik saldırılara ilişkin İnsan Hakları Derneği (İHD) İzmir Şubesi’nde basın toplantısı düzenledi. Açıklamanın yapıldığı salonda “Irkçılığa karşı mültecilerin yanındayız” pankartı asıldı.
Açıklamayı yapan İzmir Mülteci Dayanışma Platformu üyesi Beydağ Tıraş Öneri, 30 Haziran’da Kayseri’de bir çocuğun Suriyeli bir erkek tarafından cinsel istismara maruz kalması üzerine başlatılan ırkçı saldırıların hafta boyunca birçok kentte sürdüğünü, Antalya Serik’te ırkçı saldırı sonucu Suriyeli Ahmed Hamdan Al Naif’in katledildiğini,  mültecilerin linç saldırıları ve toplu şiddetin sonucunda evlerine kapanmak zorunda kaldığını söyledi.
“Saldırıların yaşandığı ilk gece, mahalleye gelen Kayseri Emniyet Müdürü’nün saldırgan topluluğu ‘mağdur da Türk değil Suriyeli’ diyerek, mağdurun kimliğini ön plana çıkartarak yatıştırmaya çalışması sorunun başka bir yüzüdür ve kabul edilemez” şeklinde konuşan Öneri şunları kaydetti:
“Suça karışan kişi ya da kişilerin hukuk önünde cezalandırılmasını istiyoruz. Saldırılar sırasında ev, işyeri ve araçlarda meydana gelen maddi zararlar tazmin edilmeli. Nefret suçları cezasız kalmamalı, yeni saldırılara yol verecek cezasızlık politikası son bulmalı ve göç politikalarında insani ve kalıcı çözümler geliştirmelidir. Irkçılığa karşı mültecilerin yanındayız, birlikte mücadele ediyoruz” 
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu