DünyaGüncel

İSRAİL | Savaş Kabinesi Dağıldı! Netanyahu Gazze Stratejisi Konusunda Seçilmiş Bakanlara Danışacak

Benny Gantz'ın 9 Haziran'da istifa etmesinin ardından, Benjamin Netanyahu savaş kabinesinin gereksiz olduğunu ilan etti.

İsrail basınında yer alan haberlere göre, İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Pazartesi günü Gazze savaşını denetleyen savaş kabinesini feshederek, koltuk isteyen aşırı sağcı müttefiklerinin çağrılarını reddetti.

Savaş kabinesi ilk olarak Benny Gantz ve Ulusal Birlik Partisi’nin geçtiğimiz Ekim ayında acil koalisyona katılmasıyla kurulmuştu. Gantz’ın 9 Haziran’da istifasının ardından Netanyahu savaş kabinesinin gereksiz olduğunu ilan etti.

Gantz ve savaş kabinesinin gözlemcilerinden Gadi Eisenkot kısa süre önce koalisyondan ayrıldı. Netanyahu’nun şimdi Gazze savaşını, her ikisi de savaş kabinesinin eski üyeleri olan Savunma Bakanı Yoav Gallant ve Stratejik İşler Bakanı Ron Dermer’in de aralarında bulunduğu daha küçük bir bakan grubuyla istişare etmesi bekleniyor.

El Cezire’ye göre, kabinenin yerini, Gantz’ın ayrılmasından sonra savaş kabinesinde yer almak isteyen Ulusal Güvenlik Bakanı Itamar Ben-Gvir gibi Netanyahu’nun aşırı sağcı müttefiklerini dışlayan, istişareler için küçültülmüş bir konsey alacak. Karar, Netanyahu ile üst düzey İsrailli askeri komutanlar arasındaki görüş ayrılıklarının ortasında geldi.

İsrail medyasına göre Netanyahu Pazar günü kabinenin tamamına “Hamas’ın kabiliyetlerini ortadan kaldırma hedefine ulaşmak için askeri kademenin her zaman kabul edemeyeceği kararlar aldığını” söyledi ve ülkede orduyu denetleyen sivil bir hükümet olduğunu vurguladı.

Netanyahu’nun “Ordusu olan bir ülkemiz var, ülkesi olan bir ordumuz yok” dediği bildirildi.

Devam Eden Soykırım

Halihazırda Uluslararası Adalet Divanı önünde Filistinlilere karşı soykırım suçlamasıyla yargılanmakta olan İsrail, 7 Ekim’den bu yana Gazze’ye karşı yıkıcı bir savaş yürütüyor.

Gazze Sağlık Bakanlığı’na göre İsrail’in 7 Ekim’den bu yana Gazze’de sürdürdüğü soykırımda 37.347 Filistinli öldürüldü, 85.372 Filistinli de yaralandı. Ayrıca, Şerit boyunca evlerinin enkazı altında kalarak öldüğü tahmin edilen en az 7,000 kişiden haber alınamıyor.

Filistinli ve uluslararası kuruluşlar ölen ve yaralananların çoğunun kadın ve çocuk olduğunu söylüyor. İsrail savaşı, çoğunlukla Gazze’nin kuzeyinde olmak üzere ciddi bir kıtlığa yol açmış ve çoğu çocuk olmak üzere çok sayıda Filistinlinin ölümüne neden olmuştur.

İsrail saldırısı aynı zamanda Gazze Şeridi’nin dört bir yanından yaklaşık iki milyon insanın zorla yerinden edilmesiyle sonuçlandı; yerinden edilenlerin büyük çoğunluğu Mısır sınırı yakınlarındaki yoğun kalabalık güney şehri Refah’a sürüldü – bu da 1948 Nakba’sından bu yana Filistin’in en büyük kitlesel göçü oldu.

İsrail, 7 Ekim’deki El Aksa Sel Operasyonu sırasında 1.200 asker ve sivilin öldürüldüğünü açıkladı. İsrail medyası o gün çok sayıda İsraillinin “dost ateşi” ile öldürüldüğünü öne süren haberler yayınlamıştı.

(The Palestine Chronicle)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu