DünyaGüncel

İsrail, Han Yunus’ta yine katliam yaptı

İsrail'in Han Yunus'ta Filistinlilerin sığındığı okulu vurması sonucu ölenlerin sayısı 29'a yükseldi.

Siyonist İsrail’in Gazze Şeridi’nin Han Yunus kentinde yerlerinden edilmiş Filistinlilerin sığındığı okulun kapısına düzenlediği saldırıda hayatını kaybedenlerin sayısının 29’a çıktığı açıklandı. Filistin Kızılayından yapılan yazılı açıklamada, ilk yardım ekiplerinin yaralıları kentteki Nasır ve El-Emel hastanelerine nakletmek için çalıştığı aktarıldı. Ayrıca Filistin Kızılayı İsrail’in Han Yunus’un merkezindeki Ebu Hamid Kavşağı’nı bombalaması sonucu ölen ve yaralananlar olduğunu açıkladı.

Filistin hükümeti medya ofisinden yapılan açıklamada, İsrail’in Han Yunus kentinin doğusundaki Abesan beldesinde yerinden edilmiş kişilerin barındığı bir okulu hedef aldığı saldırıda, çoğunluğu çocuk ve kadın 29 kişinin yaşamını yitirdiği belirtildi.

İsrail’in son saatlerde gerçekleştirdiği 6 katliamda 60 Filistinlinin hayatını kaybettiği belirtildi.

Katliam ve Göç

Öte yandan İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin kuzeyinde yer alan Gazze kentindeki Filistinlerden bölgeyi terk ederek orta kesimde bulunan Deyr el-Belah’a göç etmelerini istedi. Yaklaşık 2,3 milyon kişinin yaşadığı Gazze Şeridi’nde, zorunlu göç Filistinlilerin hayatının bir parçası halinde geldi. Saldırıların başladığı 7 Ekim’den bu yana Gazze’deki Filistinlilerin yaklaşık 1,9 milyonu zorla yerinden edildi. İsrail ordusunun saldırıları nedeniyle milyonlarca Filistinli, defalarca göç etmek zorunda kaldı.

İsrail ordusu, son 4 günde Gazze’de yerinden ettiği Filistinlilerin sığındığı 4 ayrı okulu bombaladı. Bu saldırılarda kadın ve çocukların da aralarında olduğu en az 50 Filistinli yaşamını yitirirken, çok sayıda kişi yaralandı.

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu