DünyaGüncel

Irak: Süleymaniye Erbet havalimanı saldırısını Türkiye yaptı

Irak Silahlı Kuvvetler Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, Süleymaniye’nin Erbet ilçesindeki havalimanına yönelik saldırının Türkiye’den Irak hava sahasına geçen insansız hava araçları tarafından gerçekleştirilebildiğini söyledi. YNK Genel Başkanı Bafil Talabani, saldırının sınırların ihlali ve açık bir suç olduğunu vurguladı.

Irak Silahlı Kuvvetler Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, Süleymaniye’nin Erbet ilçesindeki havalimanına yönelik saldırının Türkiye’den Irak  hava sahasına geçen insansız hava araçları tarafından gerçekleştirilebildiğini söyledi. Resul, tekrarlanan ihlallerin iyi komşuluk ilkesine uymadığını belirterek tepki gösterdi.

Irak Silahlı Kuvvetler Komutanlığı Sözcüsü Tümgeneral Yahya Resul, dün Süleymaniye’nin Erbet ilçesindeki havalimanına yönelik SİHA’larca düzenlenen saldırıya ilişkin yazılı bir açıklama yaptı.

Açıklamada “Pazartesi günü öğleden sonra saat 17.00’de Türkiye sınırından Irak hava sahasına giren bir drone Kürdistan Bölgesi’nin Süleymaniye vilayetine bağlı Erbet ilçesindeki havalimanını bombalamıştır. Bombardımanda Anti Terör üyesi 3 kahraman şehit olmuş ve 3 kişi de yaralanmıştır” dedi.

YNK: Havaalanına saldırı sınırların ihlali ve açık bir suçtur

YNK Genel Başkanı Bafil Talabani, Erbet Tarım Havaalanı saldırısına tepki göstererek, sınır ihlaline yönelik bu saldırının açıkça bir suç olduğunu söyledi.

Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) Genel Başkanı Bafil Talabani, Silêmaniyê’de bulunan Erbet Tarım Havalimanı’na yönelik gerçekleştirilen SİHA saldırısına dair açıklama yayınladı.

Açıklamada saldırının Kürdistan Bölgesi ve Irak’ın sınırlarının ihlali ve açıkça bir suç olduğunu belirten Talabani, “Bu saldırı Kürdistan Bölgesi ve özellikle de Silêmaniyê sınırında barış ve istikrarın bozulmasına yönelik planların bir parçasıdır” dedi.

Erbet Tarım Havaalanı’na yönelik geliştirilen ve 3 peşmergenin hayatını kaybettiği SİHA saldırısını kınayan Talabani, “Tekrarlanan ihmaller karşısında var olan tehditler ve güvenlik zafiyetlerine karşı birlikte mücadele etmek ve Kürdistan’ı düşmanlara karşı savunmak Kürdistan Bölgesi’ndeki tüm siyasi partilerin görevidir” diye belirtti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu