Güncel

‘İradeye Saygı Yürüyüşü’ Hakkâri’ye ulaştı

Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) yönetimindeki Colemêrg Belediyesi’ne 3 Haziran’da kayyım atanmasına karşı başlatılan “İradeye Saygı Yürüyüşü” yapılan basın açıklaması ile sona erdi.

Hakkari Valiliği önünde bir araya gelen yüzlerce kişi burada açıklama yaptı. Halka irade gaspına karşı yürüyüş gerçekleştirdikleri için teşekkür eden DEM Parti Colemêrg İl Eşbaşkanı Hümeyra Armut, irade gaspına karşı mücadele etmeye devam edeceklerini söyledi.

Burada konuşan DEM Parti Eş Genel Başkanı Tülay Hatimoğulları, “Bu heyetimiz dokuz gündür yollarda. İstanbul’dan, Tekirdağ’dan İzmir’den Ankara’dan Çukurova’dan Türkiye ve Kürdistan’ın dört bir yandan insanlar yollara düştüler. Kent kent dolaşarak buraya geldiler. Wan’dan buraya kadar da kesintisiz bir şekilde gerçekleştirmiş olduk. Bu 9 günlük yürüyüşümüzde bir talebimiz vardı. İradeye saygı. İrade nedir? İrade demokraside halk demektir, ama diktatörlükte irade demek saray demektir, tek adam demektir. İrade nedir? Demokrasidir, adalettir. Ama otoriter faşist rejimlerde irade kolluk kuvvetidir, kayyımdır, seçilmişin yerine atanmışı getirmektir. Bizler iradeye saygı diyoruz. Türkiye’de eğer seçme ve seçilme hakkı erken dönemde yasalaşmışsa, bu halkın iradesinin sandıktan çıkanın doğrudan iradesinin tanınması demektir” dedi.

Kayyım atandığı günden beri alanlarda olduğunu söyleyen Hatimoğulları, “İstanbul, Türkiye’nin çeyreği olan İstanbul’da nüfus olarak ekonomi olarak Türkiye’nin çeyreği olan İstanbul’da bütün demokrasi güçleriyle hep beraber nöbetimiz belediyelerimize sahip çıkma nöbeti iradeye saygı nöbetimiz devam ediyor. 9 günlük yürüyüş boyunca bazı arkadaşlarımızın ayakları su topladı, bazı arkadaşlarımızın çeşitli hastalıkları vardı. Bazı arkadaşlarımızın yaşı ilerlemişti, asfaltı eriten sıcakta insanlar yürümekten geri durmadı. Bütün bunlara karşı insanlar yürüdüyse Saraydaki de şu arkamızda bulunması gereken Vali de yani atanmış kayyım da halkın iradesini ve kararlılığını görmesi gerekiyor. Seçilmişlerin yerine atanmışı getiremezsiniz. Seçilmişin nasıl seçildiği, görevden nasıl alınacağı nasıl yargılanacağı görevden alınırsa şayet yerine kimin nasıl seçileceği anayasada kelime kelime yazılmıştı” dedi.

Yürüyüşümüz bitti ama bu mücadele devam edecek

DBP Eş Genel Başkanı Keskin Bayındır ise yaptığı konuşmada şunları dile getirdi:
“Onlar bir iki gün eylem yapıp bu işi bitireceğimizi düşünüyorlardı. Ama bunu bilsinler ki bu dağlar şahittir ki bizler asla durmayacak ve halkımızın iradesi için direnmeye devam edeceğiz. Yüreği yaralı annelerimiz, şehitlerimiz ve Colemêrg halkımız bilsin ki biz sonuç alıncaya kadar direneceğiz ve durmayacağız. Halkımız iradesini sahip çıkacaktır. Biz burada eşitlik, demokrasi ve barışa sahip çıkıyoruz. Bunun için biz haklıyız. Bizler hakkımızı almayana kadar bu direnişimize devam edeceğiz. Yürüyüşümüz bitti ama bu mücadele devam edecek ve mutlaka sonuca ulaşacaktır”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu