DünyaGüncel

İngiltere’de İşçi Partisi 14 yıl sonra iktidar oldu

46 milyon seçmen, 1945’ten bu yana ilk kez temmuz ayında yapılan bir genel seçimde oy kullandı

Erken genel seçimlerden İşçi Partisi zaferle ayrıldı. Sandık çıkış anketlerine göre İşçi Partisi, 650 sandalyeli Avam Kamarası’nda tek başına iktidar olması gereken sandalyenin çok üzerinde, 410 milletvekili kazandı. Partinin lideri Keir Starmer ülkenin yeni başbakanı oldu.

Sandık çıkış anketlerine göre İngiltere’yi 14 yıldır yöneten Muhafazakar Parti ise bir önceki seçimde kazandığı 365 sandalyenin çok altında kalarak 119’lara kadar geriledi. Seçim zaferinin ardından yaptığı konuşmada Starmer, “Sıra verdiğimiz sözleri yerine getirmede” dedi.

Buckingham Sarayı’na giderek Kral 3. Charles’tan resmi olarak hükümeti kurma görevini alan Starmer, Başbakanlık Konutu önünde yaptığı konuşmada ise, “Ülkemiz değişim için oy verdi” dedi.

Ülkede 20 Haziran’dan bu yana yapılan anketlerde İşçi Partisi’nin yüzde 37 ile 42 arası, Muhafazakar Partinin ise en yüksek yüzde 25, en düşük ise yüzde 15 oy alacağı öngörülüyordu.

“İşçi Partisi’nin Gazze tutumu oy kaybettirdi”

Diğer yandan iktidara gelen İşçi Partisi’nin Müslümanların çoğunlukta olduğu yerlerde oy kaybı yaşadığı görüldü.   Starmer, savaşın başında İsrail’in Gazze’yi abluka alma hakkı olduğunu savunarak tepki toplamıştı. BBC’nin aktardığına göre partinin oyları, nüfusun yüzde 10’undan fazlasının Müslüman olduğu bölgelerde ortalama 11 puan düştü.

Gazze’de acil ateşkes talep eden ve kampanyalarını bunun üzerine kuran 4 bağımsız aday Avam Kamarası’na girmeye hak kazandı.

İşçi Partisi ne vaat etmişti?

Dış politika uzmanı Dr. Selin Nasi’nin YetkinReport’ta kaleme aldığı “İngiltere İşçi Partisi iktidarına hazırlanıyor” başlıklı yazıda, İşçi Partisi’nin vaatleri şöyle anlatıldı:

“İşçi Partisi ilk etapta özel okul ücretlerinde KDV artışı, kısmi varlık vergisi ve verasete ilişkin düzenlemeler getirerek kaynak yaratmayı öngörüyor. NHS çalışanlarının maaşlarına zam, akşam ve hafta sonu koyulacak ek vardiyalarla bekleme sürelerini kısaltmayı hedefliyor. Kampanyanın en ilgi çekici detaylarından biri de İngiltere’de yatırım yapmayı kolaylaştıracak, karar alma süresini kısaltacak mevzuat değişikliği vaadi.” 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu