Güncel

İHD Mersin Şubesi’nden tutsaklar için rapor

İHD Mersin Şubesi, tutsakların yaşadığı hak ihlallerine ilişkin raporu kamuoyuna duyurdu.

Açıklamadan önce İHD Mersin Şube Başkanı Gazi İnci, 20 Kasım Dünya Çocuk Hakları Günü’ne ilişkin konuşma yaptı.

Özellikle yoksulluk, savaş ve afet dönemlerinde çocukların ağır hak ihlallerine maruz kaldığına değinen İnci, “Gazze’de 4 bin 506 çocuk, Rojava’da 4 çocuk yaşamını yitirdi, 10 çocuk ise uzuv kaybı yaşadı. Son 10 yılda 22 çocuk zırhlı araç çarpması sonucunda yaşamını yitirdi, 27 çocuk ise yaralandı” dedi.

İHD Mersin Şube Sekreteri Bekir Sıtkı Keçeci, mahpuslara ağır bir infaz sisteminin uygulandığını belirterek şunları kaydetti:

“Mahpusların günün 23 saatini bir hücrede geçirdiği gözlemlenmiştir. Sağlık, beslenme ve hijyen ile ilgili; mahpusların hastaneye sevklerinin çok geç yapıldığı ya da hiç yapılmadığı, özellikle göz ve diş ile ilgili sağlık sorunlarının tedavisinin yapılmadığı ya da üstünkörü yapıldığı, cezaevi doktorunun mahpusların sağlık sorunları ile meslek etiğine ve sağlık mevzuatına uygun bir şekilde tedavi gerçekleştirmediği, mahpusların sağlık sorunlarını gardiyanların dinleyerek doktora ilettiği, doktorun buna göre ilaç yazdığı, birebir tedavi gerçekleştirilmediği gözlemlenmiştir.” Keçeci, İHD Mersin Şubesi olarak yaşanan hak ihlallerine ilişkin hukuki ve idari işlem başlatarak konunun takipçi olacaklarını ifade etti.

(Kaynak: PİRHA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu