Güncel

İdlib merkezine 15 km: Suriye ordusu Serakib’e de girdi

SOHR, Suriye ordusunun, Türkiye’ye ait gözlem noktalarının da bulunduğu Serakib kasabasına girdiğini duyurdu

Suriye İnsan Hakları Gözlemevi (SOHR), İdlib’e yönelik askeri operasyonlarını sürdüren Suriye ordusunun İdlib’de kritik önem taşıyan cihatçıların kontrolündeki Serakib kasabasına girdiğini belirtti.

Reuters’a konuşan görgü tanıkları da hükümet güçlerinin Heyet Tahrir El Şam’ın kontrolündeki Serakib merkezine girdiğini söyledi.

Kent içerisine topçu atışlarıyla yoğun bombardıman yapıldığını aktaran SOHR, kentin Suriye güçlerince üç taraftan ablukaya alındığını ve kent çevresinde şiddetli çatışmaların yaşandığını belirtti.

Suriye güçleri, gün içerisinde Serakib çevresindeki Islamin, Resafe, Ebu Xeşe ve Til Tokan köylerinde kontrolü sağladı. Til Tokan köyünde Türkiye’nin gözlem noktası bulunuyor.

Öte yandan rejim güçleri, İdlib’in doğu kırsalından Halep kent sınırlarına girdi ve Zimar, Osmaniya Mezin, Cizraya köylerinde de kontrolü sağladı.

İdlib kent merkezinin 15 kilometre doğusunda bulunan Serakib, stratejik önemdeki M4 ile M5 karayollarının kavşak noktasında bulunuyor. Kasabanın yakınlarında TSK’ya ait gözlem noktaları da yer alıyor. Türkiye bu bölgede 8 kayıp vermişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu