Güncel

Gördüğü işkence nedeniyle yemek yemekte zorlanan tutsak tedavi edilmiyor

Gördüğü işkence sırasında dişlerindeki tellerin kırılmasından kaynaklı aylardır yemek yemekte zorlanan tutsak Lokman Acar, tedavi edilmiyor.

Siirt Cumhuriyet Başsavcılığı’nı yürüttüğü soruşturma kapsamında 14 Ekim 2023 tarihinde gözaltına alınan Lokman Acar, 24 Ekim’de “örgüt üyesi olmak” ve “örgüte yardım etmek” iddialarıyla tutuklandı.

Acar, gözaltı sürecinde gördüğü işkence nedeniyle dişlerindeki teller kırıldı. Şu an Batman Beşiri T Tipi Kapalı Hapishanesi’nde tutulan Acar, aylardır yemek yemekte zorlanıyor. Tedavi talebi ise henüz kabul edilmiş değil.

Acar’ın ablası Nebiha Acar, kardeşinin yemek yememesinden kaynaklı kilo kaybına uğradığını söyleyerek, “Bu ülkede hak, hukuk ve adalet yok. 9 aydır kardeşim suçsuz yere cezaevinde. Kardeşimin dişlerinde sorun vardı. Cezaevine girmeden önce tel takmıştı. Gözaltına iken işkence sonucunda dişlerindeki tel kırıldı. 4 aydır cezaevine dilekçe yazıyor ancak hastaneye götürmüyorlar. Revir olmasına rağmen doktora götürmüyorlar. Kardeşim ile yaptığım en son görüşmede ‘bizi bilerek hastaneye götürmüyorlar, bizi bu şekilde öldürmeye çalışıyorlar’ dedi. Çocuklarımıza bu işkenceyi yapmasınlar. Her gün cenazeler geliyor, artık yeter” diye konuştu.

“İnsanım’ diyen herkesin bu işkenceye karşı çıkmasını ve tutsakların haklarına sahip çıkmasını istiyorum” çağrısı yapan Acar, kardeşinin yanı sıra yeğeni Tenzile Acar’ın da tutsak olduğunu ve benzer ihlaller yaşadığını ifade etti.

Tenzile Acar’ın aylardır görüşlere çıkmadığını hatırlatan Acar, “Tenzile’yi de her seferinde elleri kelepçeli bir şekilde hastaneye götürüyorlardı. O da bu tedavi şeklini reddediyordu. Ona ilaçlarını da vermiyorlardı. Durumuyla ilgili bir haber alamıyoruz. Artık yeter. Çocuklarımız işkence altında. Tutukluların tek talebi Sayın Abdullah Öcalan üzerindeki bu tecridin son bulmasıdır. Sayın Öcalan üzerindeki bu tecrit devam ettikçe onlar da eylemlerini sürdürecekler. Bu tecrit sadece Sayın Öcalan üzerinde değil, bütün ülke üzerinde uygulanıyor” ifadelerini kullandı. (MA)

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu