GüncelKültür&Sanat

Gomidas’ın eserleri UNESCO Dünya Mirası listesine alındı

UNESCO İcra Konseyi, Ermeni besteci Gomidas Vartabed'in eserlerinin UNESCO "Dünya Mirası" olmasını kararlaştırdı.

Ermeni besteci Gomidas Vartabed’in eserleri “Dünya Mirası” olarak kabul edildi. UNESCO İcra Konseyi, oy birliği ile aldığı kararla Gomidas’ın eserlerinin UNESCO “Dünya Mirası” listesine alınmasını kararlaştırdı.

Agos’un haberine göre, Gomidas Müzesi Direktörü Nikolay Kostandyan, düzenlediği basın toplantısında bu gelişmenin müzenin kuruluşunun 9. yılını kutlaması ile aynı zamanda yaşanmasının mutluluk verici olduğunu söyledi. Gomidas’ın eserlerinin listeye alınmasının çok önemli olduğunu belirten Kostandyan “Bu, 7-8 yıl süren yoğun çalışma ve müze, Eğitim ve Kültür Bakanlığı ile Dışişleri Bakanlığı ile işbirliği sayesinde mümkün oldu” dedi.

Ermenistan Eğitim, Bilim, Spor ve Kültür Bakanı Zhanna Andreasyan da “Umuyorum ki bu, mirasımızı tekrar değerlendirmek ve anlamak için iyi bir fırsat olacak,” dedi.

Gomidas’ın eserleri, UNESCO “Dünya Mirası” listesindeki dördüncü Ermeni mirası olmuştu. Bundan önce de Mesrop Maşdots Matenadaran’ın eski el yazmaları koleksiyonu, gökbilimci Benjamin Margaryan’ın galaksiler üzerine çalışması ve besteci Aram  Haçaturyan’ın el yazısı notları ve film müziği koleksiyonu listeye girmişti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu