DünyaGüncel

Gazze’de ‘kalıcı ateşkes’ iddiası

Hamas'ın, aralarında sivil ve askerlerin bulunduğu İsrailli rehinelerin serbest bırakılmasını öngören müzakerelere başlamayı kabul ettiği ileri sürüldü.

Associated Press’in (AP), adını açıklamak istemeyen bir Hamas yetkilisi ile bir Mısırlı yetkiliye dayandırdığı haberine göre, Hamas “kalıcı ateşkese” ilişkin görüşmelerin diğer aşamalarda müzakere edilmesine yeşil ışık yaktı.

AP’ye konuşan yetkililer, ABD emperyalizminin (Washington’un) önerdiği aşamalı anlaşma çerçevesinde altı haftalık “tam ve eksiksiz” bir ateşkesin sağlanacağı ve Gazze’de tutulan İsrailli yaşlı, hasta ve kadın esirlerin serbest bırakılması karşılığında İsrail hapishanelerinde alıkonulan yüzlerce Filistinlinin serbest bırakılacağını belirtti.

Ayrıca yetkililer, altı haftalık ateşkes sürecinde, Siyonist İsrail güçlerinin Gazze’nin yoğun nüfuslu bölgelerinden çekileceğini ve yerinden edilmiş Gazzelilerin kuzey bölgelerindeki evlerine dönmesine izin vereceğini söyledi.

Ateşkes anlaşmasının ilk altı haftalık aşamasında Hamas, Siyonist İsrail ve arabulucuların, sivil veya asker erkek esirlerin serbest bırakılmasını öngören ikinci aşamanın şartlarını müzakere edeceklerini belirten yetkililer, bunun karşılığında İsrail’in daha fazla Filistinli’yi serbest bırakacağının altını çizdi.

Ayrıca yetkililer, son aşamanın, ölenlerin cansız bedenleri de dahil olmak üzere kalan esirlerin iadesi ve yıllar sürecek bir yeniden inşa projesinin başlatılmasını içereceğini kaydetti.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu