DünyaGüncel

Fransa’da seçimleri Sol İttifak kazandı

Sol İttifak, Fransa'da 2. tur erken seçimlerden birinci çıktı.

Fransa’da Avrupa Parlamentosu (AP) seçimlerinden “aşırı sağcı” Ulusal Birlik’in (RN) başarıyla çıkmasıyla hezimete uğrayan Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un ilan ettiği baskın genel seçimlerin ilk turunda RN’nin birinci gelmesinin ardından ikinci turda sol ittifak ipi göğüsledi.

Hiçbir parti ya da ittifak parlamento salt çoğunluğunu elde edemedi.

Cumhurbaşkanlığını hedefleyen Marine Le Pen’in genel başkanlığını 28 yaşındaki Jordan Bardella’ya devrettiği RN, ikinci turda sol ittifak ve Macron’un ittifakının ardından üçüncü olarak hedefine ulaşamadı. İlk turda RN’nin ardından ikinci olan Yeni Halk Cephesi (NFP) isimli sol ittifak, ikinci tur bittiğinde, en fazla milletvekilliğini kazandı ve RN’ye karşı sürpriz bir galibiyet elde etti.

Sol ittifakın Fransa’nın lideri konumuna gelmesiyle meclisin alt üst olması sonrası, partiler, hükümeti bir araya getirmek gibi zorlu bir görevle karşı karşıya kaldı. Yeni meclisteki üç büyük grup (sol, neo-liberaller ve aşırı sağ), oldukça farklı çizgideler ve birlikte çalışma gelenekleri yok.

Meclis salt çoğunluğunu elde etmek için 577 milletvekilliğinden 289’unu almak gerekiyor. Tahminlere göre, 172-215 milletvekilliği sol ittifaka, 150-180 milletvekilliği Macron’un Cumhuriyet İçin Hep Birlikte (Ensemble) ittifakına gitti. Salt çoğunluğa göz diken RN ise 120-152 milletvekilliğinde kaldı. Merkez sağcı Cumhuriyetçiler ve diğer sağcı partiler 57-67, çeşitli sol partiler 10-16, diğer partiler 5-11 milletvekilliği aldı.

Yeni Halk cephesi Ne Söyledi?

Macron’un neo-liberal ekonomi politikalarının tam tersini savunan Yeni Halk Cephesi, akaryakıt ve gıda gibi temel ihtiyaç maddelerine zamları sınırlayan tavan fiyat uygulaması getirmek, asgari ücreti ayda net 1600 euroya çıkarmak, kamu sektörü çalışanlarının ücretlerini artırmak, kira yardımlarını yüzde 10 artırmak, emeklilik yaşını 60’a indirmek ve servet vergisi koymak istiyor.

Filistin devletini resmen tanıma sözü veren sol ittifakın vaatleri arasında Gazze ve işgal altındaki Batı Şeria’da uluslararası hukuka uymadığı sürece İsrail’e karşı yaptırım uygulamak da var.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu