DünyaGüncel

Enternasyonalist Eva Maria için anma töreni

Eva Maria Steiger, Güney Almanya’da bulunan Neu-Ulm şehrinde anıldı. Elefteria Hambi olarak da bilinen enternasyonalist, YJA Star gerilla savaşçısı olarak 2019 yılında Güney Kürdistan’da düzenlenen Türk hava saldırısında hayatını kaybetti.

2019 yılında Güney Kürdistan’da Türk hava saldırısında hayatını kaybeden enternasyonalist gerilla savaşçısı Eva Maria Steiger (Elefteria Hambi), hafta sonu Alamnya- Ulm’da anıldı.

Ulm’a komşu kentte Neu-Ulm’da bulunun İşçi Gençlik Kültür Derneği bu etkinlik için ortaklaşa dekore edildi. Steiger’in bir resminin altında tahıl başakları yatıyordu ve dernek birçok mumla aydınlatılıyor ve diğer şehit askerlerin fotoğraflarıyla süsleniyordu.

Program, KOMAW Şehit Aileleri Derneği adına kısa bir tanıtım ve Kürt kadın hareketinin konuşmasıyla açıldı. Steiger ile aynı coğrafyada mücadele eden kadınlar ve onun içinde bulunduğu gelenek anıldı. Kürt kadın hareketinin bir temsilcisi, “Clara Zetkin, Rosa Luxemburg ve Andrea Wolf gibi kadınlar ondan önce geldi” dedi ve enternasyonalistin yaşam yolculuğunu şöyle anlattı: “Büyük bir fizikçi olabilirdi ama onun için yaşamak istemiyordu. kendi yararı. Bu yüzden kolektif yaşamı ve devrimi seçti.”

Eva Maria Steiger fizik okurken Hambach Ormanı üzerindeki ekolojik savaşlara katkıda bulunmaya karar verdi. Bir süre işgal altındaki ormanlık alanda yaşadı ve böylece tahliyenin ve ormansızlaşmanın önlenmesine yardımcı oldu. Özgür bir yaşam arayışını derinleştiren radikal fikirlerle tanıştı. Kürt özgürlük hareketini bu şekilde tanıdı ve Türk devletinin soykırım politikalarına karşı büyük bir öfke duydu.Şehitlerden bazılarının aileleri de oradaydı. Gerilla savaşçısı Azad Şerger’in ailesi de dahil. Annesi, hayatın gerçek anlamını anlatan “arayan” hakkında çok dokunaklı bir metin okudu. Orada bulunanların yüreklerine büyük bir derinlikle dokundu.

Daha sonra Eva Maria Steiger’in Rojava’daki kadın savunma birimleri olan YPJ International’da eğitimi sırasında tanıştığı iki kadın tarafından konuşmalar okundu. Bunlardan biri onların komutanıydı. Dövüşçünün kişiliği hakkında hayranlık uyandıran sözler söyledi; örneğin iradesinden caydırılamayacağını ve kendisi için bu kadar açık, basit ve doğru olanı yapacak büyük bir iç güce sahip olduğunu söyledi.

Feminist örgüt “Birlikte Mücadele”nin de bir konuşması ve kültürel katkıları vardı. Hambach ormanı işgalinde yaratılan şarkı şehit askerlerin arkadaşlarıyla birlikte seslendirildi. Feminist örgütün konuşmasında kadın özgürlüğünün çizgisi açıkça vurgulandı: “Elefteria, Kürdistan’daki kadın devriminin başarılarında umut ve perspektif gören ve onlardan öğrenmek için yola çıkan çok sayıda kadını temsil ediyor.”

Türkiyeli devrimci-demokrat kurumlardan da temsilcilerin katıldığı anma törenine şahsen katılması mümkün olamayan, Münihli ünlü şarkı yazarı ve besteci Konstantin Wecker’in selamı da iletildi.

Eva Maria Steiger’in kararları ve mücadeleleriyle ilgili sözleri, anma törenine katılanlar üzerinde büyük bir etki yarattı. Anma töreni bir video derlemesiyle sonlandırıldı. Videoda onun hayatının farklı aşamalarında ve direnişlerinden kesitler gösterildi. “Hambi”de bir sahnede kamera karşısına geçiyor ve daha sonra Kürdistan’da silaha sarıldığı adaletsiz, yıkıcı koşulları kabul etmediğini net bir şekilde ifade ediyor. Arkadaşları ona “Özgürlük mücadelesini sürdüreceğiz!” sözü verdiler.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu