DünyaGüncel

ENTERNASYONAL | Kanada (Yeni) Komünist Partisi, kuruluşunu ilan etti

İki yılı aşkın bir süredir parti kurma faaliyeti yürütmekte olan Kanada (Yeni) Komünist Partisi, bu iki yıl boyunca yaşama geçirdiği siyasi faaliyetleri kuruluş ilanında kamuoyuna duyurdu

Kanada (Yeni) Komünist Partisi, Kuruluş Kongresi’ni başarıyla tamamlayarak ve Siyası Programını kamuoyuyla paylaşarak “Umutsuzluğa kapılmayın! Çünkü yeni bir dönem başladı, proletaryanın yeni bir partisi kuruldu!” sözleriyle kuruluşunu ilan etti.

Yeni Parti’nin bugün ilan edildiği, ancak bugün doğmadığına vurgu yapılan açıklamada, (Y)KKP’nin, iki yıldan uzun bir süre önce, Birlik-Mücadele Süreci’nin Kanada’nın dört bir yanından eski ve yeni komünist devrimcileri bir araya getirmeyi başarmasının ardından, Kanada’daki “üçüncü” ve hatta “ikinci” olarak adlandırdıkları komünist parti kurma hareketlerinin birçok emektarının yanı sıra, bugün dünyada proleter devrimin meşalesini ileriye taşımaya hazır olan çok sayıda yeni ve genç proleter devrimciyle birlikte gizlilik içinde doğduğu ifade edildi.

(Y)KPP’nin gizlilik içinde doğmasının nedeni ise şu sözlerle açıklandı: “çünkü tarihin bu noktasında devrimci proleter teorinin en yüksek aşaması olarak gördüğümüz Marksizm-Leninizm-Maoizm tarafından yönlendirilen Partimiz, proleter devrimin ne barışçıl bir ‘sivil’ eylem ne de Parlamenter bir mesele olduğunu çok iyi bilmektedir. Aksine, devrimci güçlerin biriktirilmesi, proleter siyasi iktidarın organlarının inşası ve egemen sınıf ve onun temsilcileriyle çatışmaların tırmandırılması gibi uzun soluklu bir siyasi süreçtir ve eninde sonunda antagonist olarak karşıt sınıflar arasında açık bir iç savaşa yol açabilir ve açmalıdır. Kapitalist-emperyalist devlet ve egemen sınıfın, komünist öncü partiyi ve proleter devrimci hareketi burjuvaziye bir tehdit olarak göründüğü anda karalamaktan ve bastırmaktan çekinmeyeceğini çok iyi biliyoruz. Dolayısıyla Partimiz proleter devrimi bu doğrultuda, gizlilik içinde inşa eder. Sonuçta, gerçek (yani devrimci) bir komünist parti burjuvazinin karşı karşıya olduğu tek varoluşsal tehdittir. Burjuvazi diktatörlüğü bunu bilirken, birçok solcu, “Marksist”, “Maoist” vb. bunu bilmemektedir. Ancak bizim gibi ciddi komünist devrimciler bilir ve bu nedenle proletaryayı iktidara getirme misyonumuzda buna göre hareket ederiz.”

2021’deki kuruluşundan bu yana iki yılı aşkın bir süredir parti kurma faaliyeti yürütmekte olan (Y)KKP, bu iki yıl boyunca şu siyasi faaliyetleri yürüttüğünü ifade etti:

“- Kanada’daki komünist devrimcileri birlik ve mücadele yoluyla yeniden bir araya getirme sürecinin devam ettirilmesi;

– Önceki (üçüncü) parti inşa hareketinin deneyimlerini özetleme ve hatalarını düzeltme sürecini ilerletmek;

– Yeni partinin altyapısını inşa etmek;

– İşçi sınıfı ve proletaryanın diğer kesimlerinde yeni kitle çalışmasını rafine yöntemlerle ve önceki hareketin sınırlamalarını aşacak şekilde geliştirmek;

– Parti Programını ve devrimci stratejisini geliştirmek ve bunlar üzerinde mücadele etmek; ve son olarak,

– (Y)KKP’nin hem Kuruluş Konferansını (2021) hem de Kuruluş Kongresini (2023) toplamak ve başarıyla sonuçlandırmak.”

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu