EmekGüncel

Çorlu tren katliamı 6. yılında: Bu katillere hesap soracağız

Çorlu tren katliamının 6’ncı yıldönümünde bir anma düzenlendi.

Tekirdağ’ın Çorlu ilçesine bağlı Sarılar Mahallesi yakınlarında 8 Temmuz 2018’de trenin raydan çıkarak devrilmesi sonucu 7’si çocuk 25 kişinin yaşamını yitirdiği, 328 kişinin ise yaralandığı facianın üzerinden 6 yıl geçti. Kazanın 6’ncı yıl dönümünde Edirne’nin Uzunköprü ilçesindeki 8 Temmuz Adalet Anıtı’nda düzenlenen törenle anıldı. Anmaya yakınlarını kaybeden aileler katıldı. Anmada yaşamını yitirenlerin resimleri sergilendi, Anıt Park’taki raylara karanfiller bırakıldı.

Kazada 9 yaşındaki oğlu Oğuz Arda Sel’i kaybeden Mısra Öz, yargının elini asıl katillere uzatamadığını belirterek şöyle konuştu: “8 Temmuz’da ne yazık ki liyakatsiz bir kurumda, beceriksiz yöneticilerin ihmalleri nedeniyle biz sevdiklerimizi duraktan ölüme uğurlamışız. Biz adalet mücadelesine başladığımızda ‘suçlu yağmur’ dedikleri olay bugün hapis cezasıyla neticelendi. Ama yolumuz daha uzun çünkü şunu biliyoruz ki ihmallerin olduğu ve denetimlerin yapılmadığı o kararlara imza atan, kurumdaki yetkili kişiler bizden evlatlarımızı çalan asıl katillerdir.”

Yargının 6 sene boyunca gerçek bir adalet için katilleri yargılamadığını ifade eden Öz şunları kaydetti:

“Ben buradan her yıl olduğu gibi tekrarlıyorum; Devlet Demiryolları’nın Genel Müdürü İsa Apaydın, Genel Müdür Yardımcısı Ali İhsan Uygun, dönemin Ulaştırma Bakanı Ahmet Arslan hatta Pamukova cinayeti yaşandığında genel müdür olan Binali Yıldırım’a kadar herkes, bu sosyal cinayetlerin hesabını soramayan herkes bugün benim evladımın da, 7 çocuğun da, 25 insanın da katilidir. Biz önce bu katillere hesap soracağız sonra da yargıyı bağımsız hale getiremeyen, elini yargının üstünden çekmeyen siyasi iktidara hesap soracağız” 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu