GüncelMakaleler

ÇEVİRİ | “Uygunsuz Gerçeklerin Ortaya Çıkartıcısı” Julian Assange’ın Filistin Üzerindeki Etkisi

"Wikileaks, Suriye ve Mısır örneklerinde, Arap Baharı sırasında meydana gelen karışıklıklar sırasında İsrail'in güvenlik endişelerinin doğasını da ortaya çıkararak Tel Aviv'in çevredeki Arap ülkelerindeki gündemlerine daha iyi bir bakış atmamızı sağladı"

Robert Inlakesh*

Uluslararası alanda uygunsuz gerçeklerin ifşa edicisi ve Batı’nın siyasi mahkumu olarak tanınan Assange, dünyanın hemen her köşesinde derin etkiler yarattı.

Wikileaks’in kurucusu Julian Assange, Ekvador’un Londra’daki büyükelçiliğinde geçirdiği yaklaşık yedi yılın ardından Belmarsh hapishanesinde geçirdiği 1.901 günün ardından, 14 yıldır süren hukuk mücadelesini ABD Adalet Bakanlığı ile yaptığı savunma anlaşmasıyla sonuçlandırarak nihayet özgürlüğüne kavuştu.

Uluslararası alanda uygunsuz gerçeklerin ifşa edicisi ve Batı’nın siyasi mahkumu olarak tanınan Assange, Arap Dünyası da dahil olmak üzere dünyanın hemen her köşesinde derin etkiler yarattı.

Wikileaks tarafından yayınlanan hassas hükümet kablolarının tüm Arap Dünyası üzerinde büyük bir etkiye sahip olduğu ve Tunus’ta başlayan 2011 Arap Baharı’nın söylemini etkilemede çok önemli bir rol oynadığı bilinmektedir.

Assange’ın özgürlüğü

Bununla birlikte, sızıntıların Filistin-İsrail çatışmasına ilişkin özel sonuçları da muazzam bir değer taşımaktadır.

“Filistinli analist ve Palestine Chronicle editörü Ramzy Baroud, Assange’ın serbest bırakılmasını şöyle yorumladı: “Assange’ın özgürlüğü savaşa, hükümetin yolsuzluğuna, şirketlerin açgözlülüğüne ve çok daha fazlasına karşı mücadelede bir dönüm noktasını temsil ediyor.

“Assange’ın tüm bu yıllar boyunca hapsedilmesi ve kuşatma altında tutulması, küresel adalet, özgürlük ve şeffaflık için kolektif çabamızdan çok daha güçlü güçler olduğuna dair hepimiz için bir ders olacaktı. Ancak bu girişim korkunç bir şekilde başarısız oldu, zira Assange’ın önderliğindeki bizler, eşit ve daha iyi bir dünya için mücadeleye devam etme konusunda kesinlikle daha da kararlı bir şekilde ortaya çıkacağız.”

“Haklarımızı talep etme cesaretini gösterdikleri ve İsrail’in Gazze’de devam eden soykırımından hesap sorulmasını istedikleri için Batı hükümeti ve medyası tarafından sürekli susturulan Filistinliler olarak, hakikat için mücadele etmek hayatta kalmamız için kritik önem taşıyor. Assange’ın özgürlüğünü kutlarken, dünyanın dört bir yanında binlerce Filistinlinin ve hakikati arayan aktivistin hapiste olduğunu unutmamalıyız” dedi.

“Onların özgürlüğü ve halklarının özgürlüğü de aynı derecede değerlidir. Bu nedenle ortak mücadelemiz devam etmelidir.”

Gizli sınıflandırılmış kablolar

Wikileaks’in Filistin’e çeşitli katkılarından biri de İsrail’in Gazze Şeridi’ndeki gündeminin bir unsurunu doğrulamaya çalışan ve İsrail hükümeti tarafından başlatılan soykırım saldırısı sırasında bugün sahadaki gerçekliğe ilişkin genel anlayışımızı şekillendirmeye yardımcı olan kablolardı.

Mart 2008 tarihli gizli yazışmalar, ABD’li diplomatların Tel Aviv’in Gazze Şeridi’ne uyguladığı kapsamlı kuşatmayla amacının “Gazze ekonomisini insani bir krizden kaçınarak mümkün olan en düşük seviyede tutmak” olduğunu öğrendiklerini ortaya koyuyordu.

Sızdırılan belgelerden öğrendiğimiz, İsrail’in 2006 yılında dönemin İsrail Başbakanı Ehud Olmert’in kıdemli danışmanı Dov Weisglass’ın “Filistinlileri diyete sokmak ama açlıktan ölmelerine neden olmamak” şeklinde özetlediği stratejiyi izlediğinin teyidiydi.

Daha sonra 2012 yılında, 2008 yılında Gazze’deki Filistinlileri yiyecekten mahrum bırakmak için bir kalori hesaplama çizelgesi hazırlandığı ortaya çıktı, ancak mutlak açlık noktasına kadar değil. Wikileaks’in yayınladığı kablolara göre bu, hayatı çekilmez hale getirme ve Gazze ekonomisinde yavaş yavaş bir düşüşe neden olma, ancak durumun büyük bir patlamaya yol açmasını engelleyecek bir durumu koruma stratejisinin bir parçasıydı.

Wikileaks belgeleri 2011 yılında El Cezire’nin sızdırdığı ve Filistin Yönetimi’ne mensup yolsuzluğa bulaşmış yetkililer ile İsrailli meslektaşları arasındaki gizli anlaşmanın derinliğini ortaya koyan ‘Filistin Belgeleri’ni de doğruladı.

Wikileaks belgelerinden ortaya çıkan bir diğer önemli ifşaat da İsrail ile Azerbaycan’daki rejim gibi İslam dünyasındaki yabancı hükümetler arasındaki yakın bağlar ve kamuoyunun bu yakın bağları nasıl yorumladığının şekillenmesiydi.

Wikileaks, Suriye ve Mısır örneklerinde, Arap Baharı sırasında meydana gelen karışıklıklar sırasında İsrail’in güvenlik endişelerinin doğasını da ortaya çıkararak Tel Aviv’in çevredeki Arap ülkelerindeki gündemlerine daha iyi bir bakış atmamızı sağladı.

Bunun da ötesinde, Wikileaks belgeleri eski ABD Dışişleri Bakanı Colin Powell’ın İsrail’in nükleer silahları hakkındaki bilgisi hakkında konuştuğunu ve İsrail’in İran İslam Cumhuriyeti’ne yönelik 200 nükleer silahı olduğunu söylediğini ortaya çıkardı.

Bu, Washington ve Tel Aviv’in, büyük ölçüde İsrail’in nükleer silahların yayılmasını önleme anlaşmasını imzalamayı reddetmesi nedeniyle, kamuoyu önünde yorum yapmayı reddettiği İsrail’in nükleer silah kapasitesinin Amerikalı önde gelen bir yetkili tarafından ilk kez kabul edilmesi açısından önemli bir ifşaattı.

Buna ek olarak, Julian Assange’ın kendisi de herkesle konuşmaktan ve çok sayıda çatışma ile ilgili tüm bilgileri ifşa etmekten hiçbir zaman çekinmemiştir. Filistin’deki çatışmayla ilgili olarak Assange, Lübnan Hizbullah’ının lideri Seyyid Hasan Nasrallah ile bir röportaj gerçekleştirmiş ve Nasrallah’a grubun İsrail’e karşı direnişinin ardındaki nedenleri ve grubun Filistinlilerin hakları lehindeki tutumunu sorgulamıştır.

 * Robert Inlakesh gazeteci, yazar ve belgesel film yapımcısıdır. Ortadoğu’ya odaklanmakta ve Filistin konusunda uzmanlaşmaktadır. Bu makaleye The Palestine Chronicle’a katkıda bulunmuştur

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu