EmekGüncel

Binlerce Samsung çalışanı grevde

Güney Kore'nin teknoloji devi Samsung'da çalışan 6 bin 500'den fazla işçi, daha adil maaş talebiyle bugünden başlayarak üç günlük greve çıktı.

Şirket yönetimi ve sendika, ocak ayından bu yana görüşmelerini sürdürüyor. Şirketin önerdiği yüzde 5,1’lik maaş artışını sendika reddetmişti. Sendikalı işçilerin talepleri arasında yıllık iznin bir gün artırılması da yer alıyor. Sendika talepleri karşılanmazsa yeniden greve gideceklerini belirtti. Greve çıkan Ulusal Samsung Elektronik Sendikası’nın (NSEU) üye sayısı yaklaşık 30 bin ve bu Samsung’un Güney Kore’deki işçi sayısının dörtte birine denk geliyor. Ancak sendika bu haftaki greve çoğunluğu üretim sahaları ve ürün geliştirme departmanında çalışan yaklaşık 6 bin 540 işçinin katıldığını açıkladı.

Greve katılan işçiler Samsung’un Seul’un Hwaseong bölgesindeki genel merkezinde toplandı. Sendika başkanı Son Woo-mok düşük katılım eleştirilerine yanıt olarak, henüz beş yıl önce kurulmuş olduklarını ve üyeleri eğitmeye yetecek kadar zamanları olmadığını söyledi; “Yine de katılımın düşük olduğunu düşünmüyorum, diğer sendikalara kıyasla çok genciz” dedi.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu