Güncel

Amed halkını kobay yapan ekibin başı Soylu’nun kuzeni

Amed’de korona sürecinde halka uygulanan ‘Türk Işını’ tedavi yöntemini uygulayan ekibin başında eski İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu olduğu belirtildi.

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi öğretim üyesi Prof. Dr. Cenap Ekinci, Haziran 2020’de bir tıbbi cihaz üreticisi firmanın, korona hastaları üzerinde izinsiz olarak ve tıbbı deneyleri yapılmayan “Türk Işını” adlı cihazlarını hastalar üzerinde deneyen ekibin başında eski İçişleri Bakan Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu’nun olduğunu duyurdu.

Organizasyonu Mehmet Soylu’nun yaptığını söyleyen Ekinci, şunları anlattı: “Anlattıklarım eksiktir, fazla değil. Mahkemeye versinler, beni yalanlasınlar, soruşturma açsınlar hakkımda. Hazırım. Neden sadece Diyarbakır’dan bahsedildi? Neden üstü kapatıldı, örtüldü? Böyle araştırma mı olur? Önce hayvan deneyleri, bilimsel yayınlar yapılır. Literatüre girer. ‘Bir hastanın kanındaki enfeksiyon negatife döndü’ derseniz, bilimsel bir deney olmaktan çıkar. Mengele (Alman Nazi doktor) gibi denersiniz. Başarılı olduk, deyip toplandılar, uçaklarıyla gittiler. Bu işleme onay verenler ödüllendirildi. Olay böylece kapandı.”

Ekinci’nin açıklamalarının odağındaki şirket ise INVAMED-RD GLOBAL. Sağlık Bakanlığı’na medikal ürünler satan şirketin sahibi Raşit Dinç olarak görünüyor.  INVAMED-RD GLOBAL, 2021 yılında dönemin İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kuzeni Mehmet Soylu ile gündeme gelmişti. Gelişmeler üzerine açıklama yapan şirket ise Mehmet Soylu’nun “2018 yılında ise profesyonel olarak şirketlerimizden biri olan RD GLOBAL’in İcra Kurulu Üyeliğine atanmıştır” demişti.

Soylu’nun 28 Mayıs 2021 tarihinde “sağlık sorunu” gerekçesiyle şirketin yönetiminden istifa ettiğini belirtti. Açıklamalardan, Amed’deki deneyler sırasında 2020’de Soylu’nun görevde olduğu anlaşılıyor.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu