Güncel

Alevi Kurumlarına yönelik saldırıda 1 tutuklama, 2 kişiye ‘ev hapsi’

Ankara'da beş Alevi kurumuna saldırı gerçekleştirenden biri tutuklandı

Ankara’da Muharrem ayının başladığı 30 Temmuz’da Tuzluçayır Demokratik Alevi Dernekleri (DAD), Ana Fatma Cemevi, Gökçebel Köy Derneği, Türkmen Alevi Bektaşi Derneği eş zamanlı saldırıya uğradı. Saldırı ardından gözaltına alınan Çağdaş Can B., Baver G. ve Ahmet Ozan K. emniyet ifadeleri tamamlanması ardından Ankara Adliyesine sevk edildi.
Savcılık tarafından ifadeleri alınan 3 kişi “Halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme”, “İbadethane ve mezarlıklara zarar verme”, “İnanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçlamalarıyla tutuklanma talebiyle Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği’ne sevk edildi.
Ankara 1. Sulh Ceza Hakimliği’nde ifadeleri alınması ardından Çağdaş Can B. ile Baver G. mahkeme tarafından “ev hapsi” adli kontrolüyle serbest bırakıldı.
Gözaltına alınan Ahmet Ozan K. aynı hakimlik tarafından “halkı kin ve düşmanlığa alenen tahrik etme”, “ibadethane ve mezarlıklara zarar verme”, “inanç, düşünce ve kanaat hürriyetinin kullanılmasını engelleme” suçlarından tutuklandı.
Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu