GüncelKadın

Ağustos ayında en az 29 kadın katledildi

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun Raporu’na göre; ağustos ayında 29 kadın erkekler tarafından katledildi, 21 kadın şüpheli şekilde hayatını kaybetti.

Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), Ağustos raporunu açıkladı. Rapora göre Ağustos ayında 21’i şüpheli olmak üzere 29 kadın katledildi. Katledilen kadınların 8’i boşanmak istemek, barışmayı reddetmek, evlenmeyi reddetmek, ilişkiyi reddetmek gibi bahanelerle, 1’i bakımının zor olması, 1’i kumanda sebebiyle kavga edilmesi, 1’i ise nefret bahanesi ile katledildi.

Ağustos ayında katledilen kadınların yüzde 59’u (17 kişi) evli olduğu erkek tarafından katledilirken, yüzde 69’u evlerinde ölü bulundu, yüzde 48’i ateşli silahla katledildi. Bunun yanı sıra 29 kadından 4’ü birlikte olduğu erkek, 3’ü eskiden evli olduğu erkek, 3’ü tanıdığı biri, 1’inin de eskiden birlikte olduğu erkek tarafından katledildiği belirtildi. Katledilen bir kadını öldüren kişi ile yakınlığı tespit edilemedi.

Raporda, 18 kadının hangi bahaneyle katledildiğinin tespit edilememesi, kadına yönelik şiddetin ve kadın cinayetlerinin görünmez kılınmasının bir sonucu olarak değerlendirildi. Raporda, “Kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor” denilerek, kadın katliamlarında adil yargılanmanın önemine vurgu yapıldı.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu