GüncelLGBTİ+

22. İstanbul Onur Yürüyüşü: LGBTİ+’lar Bağdat Caddesi’nde

32. İstanbul Onur Haftası Komitesi tarafından düzenlenen 22. İstanbul Onur Yürüyüşü bugün saat 15.30 civarı Kadıköy’deki Bağdat Caddesi’nde gerçekleştirildi.

LGBTİ+’lar, Onur (haziran) Ayı boyunca neredeyse tüm etkinlikleri yasaklandığı için yürüyüşün rotasını güvenlik gerekçesiyle duyuramasalar da alternatif ve yaratıcı yöntemlerle bir araya gelmeyi başardı.

Yürüyüşe Türkiye İnsan Hakları Vakfı (TİHV), SPoD Derneği, Çağdaş Hukukçular Derneği (ÇHD) ve Özgürlük için Hukukçular Derneği (ÖHD) İstanbul Şubeleri gözlemci olarak katıldı.

32. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, kitlenin güvenliği için bayraklarını bırakarak dağılma uyarısı yaptı. Yaklaşık 10 dakika süren eylem, basın açıklamasının ardından Bağdat Caddesi’nde yapılan kısa yürüyüşle son buldu.

Basın açıklamasında, 32. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, “Bugün 30 Haziran 2024. Bugün de yürüyoruz aşkım 22. yılımız kutlu olsun. Bugün tüm İstanbul’u ablukaya aldınız. Tüm yolları, meydanları kapattınız. Koca bir şehirde hayatı durdurdunuz. Ama şunu unuttunuz: Biz gerekirse taşı deler, zamanı büker, yine birbirimizi gülüşlerimizde buluruz. “Hatırlıyorum, hatırlıyor musun?” temasıyla 32. Onur Haftası’nı bugün yürüyüşümüz ile sonlandırıyoruz.

Birlikte binlerce olduğumuz yürüyüşleri, kaybettiğimiz lubunya yol arkadaşlarımızı, Gezi Direnişi’nde kaybettiğimiz yoldaşlarımızı, Roboski’yi, Filistin ve Rojava’daki savaş suçlarını, kayyım ile gasp edilen belediyelerimizi, tutsak edilen vekillerimizi, Berkin Elvan’ı, Ceylan Önkol’u, deprem bölgelerinde ihmal nedeniyle hayatını kaybeden binlerce insanı, KHK ile işinden ederek açlığa terk ettiğiniz milyonları, “başıboş” diye yaftaladığınız sokak köpeklerini unutmadık” denildi.

“Alışın, her yerdeyiz”

Açıklamanın devamında, “Şu an burada olamayan, çeşitli kaygılarla yürüyüşe gelemeyen, şu an sürgünde olan tüm lubunya dostlarımız bilsinler ki, elbet tekrar kavuşacağız. Lubunya dostlarımız, tüm bu siyasal iklimin insanı ne kadar yalnızlaştırdığını, kendisine küstürdüğünü, bu ekonomik krizden ve yoksulluktan ne kadar etkilendiğini, en temel yaşamsal haklardan olan barınma ve sağlığa erişim hakkının dahi nasıl ihlal edildiğini biliyoruz. Yalnız olmadığını, milyonlarca insan olduğumuzu bir an bile aklından çıkarma. Şimdi uzaktan uzak bir geçmiş gibi gelen o kalabalık, o insanlar hâlâ buralardayız. Hiç gitmedik.

Seçim zaferininin ilk konuşmasında bizi hedef haline getiren 12. Cumhurbaşkanı bilsin ki, örgütlediğiniz büyük aile buluşmaları da, kutuplaştırıcı siyasetiniz de işe yaramayacak. Biz LGBTİ+’lar ne sokakları ne siyaseti ne hayatlarımızı sizlere bırakacağız.

Tüm bu yoksulluğu, biz LGBTİ+’ları, Kürtleri, mültecileri hedef haline getirerek üzerinden atmaya kalkan iktidar, savaş politikalarıyla, toplumu kutuplaştırırken bütün Türkiye halklarını yoksulluğa mahkum ediyor, politikacılar ise servetlerine servet katıyor. Bizi, rezil bir geleceğe köle sanıyorlar. Bu düzeni elbet değiştireceğiz.

Bizi binbir yasakla baskıyla bu atmosfere sürüklemeye çalışanlar bu atmosferde bizlerin birbirimizden başka dermanımızın olmadığını biliyoruz, yan yanayız. Seçilmişlere kayyım atayanın da, vekillerimizi kumpas davalarıyla tutsak edenlerin de, Cumartesi Annelerine/İnsanlarına meydanları yasaklayanın da, işçilerin canını değersiz görenin de sokak hayvanlarının yaşamlarına savaş açanların da aynı devlet olduğunu biliyor, eşit ve özgür hayattan yana olan tüm insanları birleşik mücadeleye, bu Onur mücadelesinde LGBTİ+’ların sesini yükseltmeye çağırıyoruz.

Bizi “sözde” illegal ilan edenler duysun: Evde, sokakta, işte, okulda, çarkta, her yerdeyiz. Ne yalnızız, ne yanlış. Bir gün değil her gün içinizdeyiz. Binlerce polisiniz, helikopterleriniz, yasaklarınız bizi durduramaz. Şehrin tüm sokakları bizimdir” denildi.

Eyleme katılan 15 kişi gözaltına alındı. Polis, sitelerin bahçelerine ve ara sokaklara girerek LGBTİ+’ları gözaltına almaya çalıştı.  Eylem Komitesi toplam 9 Kişinin gözaltına aldığunu ve gözaltına alınan arkadaşlarının vatan polis karakolunda tutulduğunu açıkladı.

32. İstanbul LGBTİ+ Onur Haftası Komitesi, eylemden önce gözaltı durumlarında aranabilecek numarayı paylaşmıştı. Yürüyüş sonrasında, Bağdat Caddesi üzerindeki Chackra binasından gökkuşağı bayrağı sarkıtıldı

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu