Güncel

2 TEMMUZ | Esenyurt’ta Sivas anması gerçekleştirildi

Madımak katliamında 31 yıl önce 33 aydın ve yazarın katledilmesini protesto etmek amacıyla bir basın açıklaması düzenlendi.

2 Temmuz Sivas katliamının yıldönümünde Esenyurt’ta Damal Dernekleri Federasyonu tarafından yapılan çağrısıyla içlerinde Partizan, YDG, ESP, SODAP, TİP gibi örgütler ve Esenyurtlular saat.200’de Tabela Meydanında bir araya geldi.

“Unutmadık, Unutturmayacağız” yazılı pankartın açıldığı eylemde, sık sık “Sivas’ı Unutma Unutturma” sloganları atıldı. Açıklamada ilk olarak konuşan Damal Dernekler Federasyonu Başkanı Güner Kökat, “Tarihte buna şahittir ki sadece Sivas’ta değil, Kerbala’dan Dersimden, Zilan’dan Maraş’tan, Çorum’dan Gaziden, Suruç’tan Ankara’dan, gar Katliamından Roboski’den. bu ülkenin aydınlık yüzünü inşa etmek isteyen aydınlarımız yazarlarımız, o gün Sivas’ta pir sultan abdal anmalarındaydı. O gün dönemin hükümetinin gözü önünde aydınlarımız diri diri can verdi. Hayatını kaybeden canlarımızı aydınlarımızı anıyoruz.” sözlerine yer vererek dava sürecinde yaşanan hukuksuzluğa dikkat çekti.

Ardından açıklamaya katılan devrimci-ilerici kurumlar söz aldı.

Burada Partizan adına yapılan açıklamada, “Katliamın ardından geçen 31 yıla rağmen bugün katliamın ne kadar güncel olduğunu görüyoruz Kayseri’de başlayan pogrom devletin halkın arasına yaydığı nefret politikalarının hala ne kadar diri olduğunu tekrar gösterdi. Madımakta katledilen canlar Pir Sultan direniş mirasını mücadelesini örgütlülüğünü göstermek için bir araya gelmişti. Egemenler bu buluşmayı yaptıkları katliamla bitirmek istediler ancak emellerine ulaşamadılar. Yitirdiğimiz yoldaşlarımızın mücadelesi hala devam ediyor. Aradan geçen çeyrek yüzyıl içinde Aleviler örgütlenmeye hakları için mücadele etmeye direnmeye devam ettiler. Bugün geldiğimiz aşamada devlet cemevlerine atadığı imamlarla inancını yozlaştırmaya kendi kontrolüne almaya çalışıyor. Dün Pir Sultanın direniş mirası nasıl kuşanıldıysa bugün bizlerde onların örgütlenme birlikte mücadele etme kararlılığını kuşanmalıyız” sözlerine yer verildi.

Açıklama çok sayıda kurumun söz alarak yaptığın konuşmalarla devam etti.

Anmada sık sık “Sivas’ın ışığı sönmeyecek”, “Sivas’ı unutma unutturma”, “Faşizme karşı omuz omuza” sloganları atıldı. Nesimi Çimen ve Hasret Gültekin‘nin söz ve müzikleri ile anma sonlandırıldı.

 

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu