GençlikGüncelUncategorized

18 Mayıs tutuklamaları protesto edilecek

18 Mayıs günü, Mayıs şehitleri ve Kaypakkaya için açıklama yapmak isteyen Gençlik Örgütleri gözaltına alınmıştı.

İşkencelerle gözaltına alınan 21 kişiden dördü savcılığa çıkarılmış savcılık ise dört devrimciyi tutuklama talebiyle mahkemeye sevk etmişti.

Mahkeme ise 19 mayıs günü “örgüt propagandası”, “Polise mukavemet” ve “2911 Sayılı Kanuna Muhalefet” iddiası ile YDG’liler Volkan Atmaca ve Tahsin Aladağ, DEM Gençlik Meclisi’nden Senem Eriş, DEV-GÜÇ üyesi  Gürdağ Efe Tunç’u,  “örgüt propagandası”, “Polise mukavemet” ve “2911 Sayılı Kanuna Muhalefet” iddiası ile suçlayarak tutuklamıştı.

Polis işkencesi açıklama ile başlamış ve gözaltı boyunca araçta ve sonrasında da hastanede devam etmişti. Dört devrimci ifade vermek için getirildikleri Anadolu Adliyesinde de uzun saatler ters kelepçe ile tutulmuşlardı.

Akabinde DEM Parti Gençlik Meclisi üyesi Senem Eriş götürüldüğü Bakırköy Hapishanesinde girişte arama adı altında iki kez çıplak aramaya maruz kalmış, 15 gardiyan tarafından yerlerde sürüklendi. Eriş, istemediği halde adli koğuşa götürülmüştü. Eriş hakkında çıplak arama dayatması ve adli koğuşa götürülmeye karşı çıktığı için 2 ayrı disiplin soruşturması açıldı.

Yaşananlara tepki gösteren devrimci-demokratik kurumlar yarın akşam 19.00’da Kadıköy’de bir basın açıklaması düzenleyecek.

 

 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu