GençlikGüncel

18 Mayıs saldırı ve tutuklamaları protesto edildi

YDG’nin de olduğu gençlik örgütleri 18 Mayıs ve öncesi 1 Mayıs tutsakları için yaptıkları eylemde, “Ne gençlik ne kadınlar, tutuklamalarınıza ve işkencelerinize boyun eğmedi eğmeyecek” dedi.

İstanbul’daki gençlik örgütleri, 18 Mayıs’ta İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler’i anmak için düzenlenmek istenen yürüyüş sırasında yaşanan gözaltı ve tutuklamaları Kadıköy’deki Halitağa Caddesi’nde protesto etti.

Eyleme, Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) İzmir Milletvekili Burcugül Çubuk’un yanı sıra çok sayıda kişi katıldı. “Baskılar ve işkenceler gençliği yıldıramaz. Siyasi tutsaklara özgürlük” pankartının açıldığı eylemde, sık sık “Gözaltılar, tutuklamalar, baskılar bizi yıldıramaz” ve “Devrimci tutsaklar onurumuzdur’ sloganları atıldı.

Eylemde ilk konuşan DEM Partili Vekil Burcugül Çubuk, devrimcileri anmanın meşru olduğunu belirterek, “İktidarın her gece kabusuna giren bir gerçeklik var. Türkiye’de, Kurdistan’da devrimci irade, kopuş ruhu hala canlı ve hala mücadele ediyor. Kendi sınırlarını çiziyor meşrulukla yürüyor” diye belirtti.

Sonrasında konuşan Özgürlük İçin Hukukçular Derneği (ÖHD) üyesi Şükrü Alpsoy, müvekkillerinin tutuklanmasının hukuksuz olduğuna değinerek, “Yargının siyasallaşması bugünün meselesi değil ancak 1 Mayıs tarihinden beri net bir şekilde açık hukuksuzluklara imza atılıyor bu ülkede ve bu hukuksuzluklar doğrudan yargı makamları tarafından işletiliyor” dedi.

Ardından gençler adına açıklamayı okuyan Şifanur Çetin, şunları belirtti: “18 Mayıs’ta İbrahim Kaypakkaya, Haki Karer ve Dörtler’e sözümüzü yinelemek için yine sokaklardaydık. Tüm bu direnişlerin halklarda bulduğu karşılıktan korkan, baskı ve şiddet mekanizmaları dışında iktidarını sürdüremeyeceğini çok iyi bilen AKP-MHP faşizmi, gençliğe yönelik birçok operasyon gerçekleştirdi. Onlarca arkadaşımız halkının yanında olduğu ve devrimci mücadelede yer aldığı için bugün tutsak. Ne gençlik ne kadınlar, tutuklamalarınıza ve işkencelerinize boyun eğmedi eğmeyecek. Siyasi tutsaklar onurumuzdur.”

Çetin, “tüm bu saldırılara ek olarak, cezaevlerinde kadın yoldaşlarımıza defalarca çıplak arama dayatıldığının bilgisini alıyoruz. Çıplak aramayı, “detaylı arama” adı altında meşrulaştırmaya çalışan, ters kelepçe işkencesine hukuki zemin arayan iktidar, insanlık onuru mücadelemizin, örgütlü kadın dayanışmamızın altında kalacağını çok iyi bilmelidir. Bizler omuz omuza verdiğimiz onurlu mücadelemiz gerekçe gösterilerek tutsak edilen arkadaşlarımızın her birini elinizden tek tek alacağız. Tutuklayamayıp defalarca tehdit ettiğiniz, kaçırarak ajanlaştırmaya çalıştığınız her bir arkadaşımız bugün hala mücadele içerisinde yerini almaktadır. Ne gençlik ne kadınlar, tutuklamalarınıza ve işkencelerinize boyun eğmedi eğmeyecek. Siyasi tutsaklar onurumuzdur!

Bizler, politik iradesine sahip çıkmak için mücadele eden Wan halkıyla omuz omuza alanlardayız. 1 Mayıs’ta gençliğin ve işçi sınıfının mücadelesi ortaktır diyerek sesini yükselttiğimiz emekçilerin ta kendisiyiz. 18 Mayıs’ta gençlik önderleri İbrahim Kaypakkaya’yı, Haki Karer’i ve Dörtleri, onlara verdiğimiz devrimci sözle andık, yine anacağız!

Devrimci gençlik faaliyetleri sebebiyle tutuklanan, işkence gören, çıplak aramaya maruz bırakılan, cezaevlerinde tecrit edilen her bir arkadaşımızı elinizden alacak; çıktıklarında hep birlikte mücadelemize kaldığımız yerden devam edeceğiz. Onurlu, eşit bir yaşam için gençlik olarak daima en ön saflarda mücadele edeceğiz; baskılarınızla sinmedik, sinmeyeceğiz” dedi.

Eylem sloganlarla son buldu.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu