Güncel

18 MAYIS | “O, Ortadoğu topraklarının da komünist önderidir!”

"İbrahim Kaypakkaya gibi bir önderi Ortadoğu’da anlatmanın büyük gururunu yaşıyorum" diyen Ermeni Toplumsal Meclisi Hesekê Eşbaşkanı Lusin Erdimyan, “Katledilişinin 50. Yılında Hesaplaşma, Kopuş ve Yeni Bir Yol; Kaypakkaya” şiarı etrafında Ortadoğu’da yürütülen çalışmalara ilişkin konuştu.

“Katledilişinin 50. Yılında Hesaplaşma, Kopuş ve Yeni Bir Yol; Kaypakkaya” şiarı etrafında Ortadoğu’da yürütülen çalışmalar kapsamında Ermeni Toplumsal Meclisi Hesekê Eşbaşkanı Lusin Erdimyan ile bir söyleşi yaptık. Erdimyan, “İbrahim Kaypakkaya Türkiyeli bir komünist ama özellikle söylemek istiyorum ki, onun düşünceleri ezilen halkların özgürlüğü için büyük önem taşıyor. Bu sebeple amaçladığı şeyler çok kutsaldır” dedi.

Kendinizi tanıtır mısınız?

– İsmim Lusin Erdimyan, Ermeni Toplumsal Meclisi Hesekê Eşbaşkanı’yım.

Kaypakkaya’nın düşünceleri ile tanışma sürecinizden bahseder misiniz?

– Devrimci düşüncelerle küçük yaşta tanıştım. Komünist önder İbrahim Kaypakaya’nın ismini ilk olarak 4 yıl önce meclis çalışmalarına katıldığımda duymuştum. Eğitim çalışmalarında sürekli onun düşüncelerini duyuyordum ve merak etmeye başlamıştım. Daha sonra TKP-ML’li yoldaşlarla tanıştım. Bana okumam için kitap verdiler. İbrahim Kaypakkaya’yı iyi tanımam, onun fikirleri ile tanışmam böyle oldu. Zaten Marksizm-Leninizm’le ve devrimci düşüncelerle küçük yaşta tanışmıştım. Bundan dolayı İbrahim Kaypakkaya’nın fikirlerine, direnişine yakınlık hissettim. Bunun için gururluyum, mutluyum.

İbrahim Kaypakkaya Türkiyeli bir komünist ama özellikle söylemek istiyorum ki onun düşünceleri ezilen halkların özgürlüğü için büyük önem taşıyor. Bu sebeple amaçladığı şeyler çok kutsaldır. Bu topraklarda da onun fikirleri günceldir, hakikattir ve o sadece Türkiye coğrafyasının değil Ortadoğu topraklarının da komünist önderidir.

2023 yılı Kaypakkaya’nın katledilişinin 50. yıldönümü. Bununla ilgili Kaypakkaya’nın ardılları tarafından bir kampanya yürütülüyor. Siz de kampanya çalışmalarına katılıyorsunuz. Bize biraz bu kapsamdaki çalışmalarınızdan bahseder misiniz?

– Çalışmalara başlamadan önce eğitim çalışmasına komünist önder İbrahim Kaypakkaya’yı kampanya çalışmalarında daha iyi anlatabilmek için katıldım. Daha sonra çalışmalara başladık. İbrahim yoldaşın 50 yıl önce ortaya koyduğu düşüncelerini, o düşüncelerin hala doğruluğunu koruduğunu anlattık, işkencehanelerdeki direnişinden bahsettik.

Ziyaretlerde gördük ki, insanlar İbrahim Kaypakkaya’yı tanımıyorlardı. Ama ev ziyaretlerinden çok olumlu tepkiler aldık. Ziyaretler esnasında, onu anlattığımızda İbrahim yoldaşın fotoğrafına bakmak istediklerini söyleyenler oldu. Çalışmalara başlarken aklımıza gelmemişti ancak daha sonra onun fotoğrafını hazırlayarak ev ziyaretlerinde hediye olarak verdik. Gittiğimiz her ziyarette çok olumlu tepkiler aldık, İbrahim yoldaşın fotoğrafını evlerinin en güzel köşesine koydular.

Yine kurum ziyaretleri gerçekleştirdik. Gittiğimiz her kapıda, konuştuğumuz her insana İbrahim yoldaşı anlattık, tanıttık. Çalışmalara devam ediyoruz.

“Kaypakkaya gibi bir önderi Ortadoğu’da anlatmanın gururunu yaşıyorum!”

– Kampanya kapsamında gerçekleştirdiğiniz ziyaretlerin size katkıları neler oldu?

– İbrahim Kaypakkaya gibi bir önderi Ortadoğu’da anlatmanın büyük gururunu yaşıyorum. Ona layık olmak için, onun gibi olmak için, onun ardılı olmak için her zaman mücadele etmeye devam edeceğim, bu düşünce bende daha da netleşti. Çalışmalara başlamadan önce ile şu an arasında bendeki en büyük gelişimin bu olduğunu söyleyebilirim. İbrahim Kaypakkaya gibi bir öndere sahip olmak büyük gurur verici. Onun gibi cesaretli, onun sahip olduğu iradeye sahip olarak çalışmalar yürütmek istiyorum.

Çalışmalarınızda başarılar…

– Bende buradan tüm yoldaşlara çalışmalarında başarılar diliyorum.

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu