Güncel

18 MAYIS | “Kaypakkaya’nın Görüşleri Günümüzü de Aydınlatıyor”

Ölümsüzlüğünün 50.yılında Komünist önder İbrahim Kaypakkaya’nın düşüncelerini, direnişini kitlelerle buluşturma etkinlikleri devam ediyor.

Katledilişinin 50. Yıldönümünde İbrahim Kaypakkaya; Hesaplaşma, Kopuş ve Yeni Bir Yol” şiarı ile Ortadoğu topraklarında gerçekleştirilen seminere Maoist Komünist Parti ve Aydınlar Derneği katıldı. TKP-ML Ortadoğu Parti Komitesi’nin örgütlediği etkinlik selamlama ve saygı duruşunun ardından başladı.

Seminerin ilk bölümü sunum ile başladı. 18 Mayıs şehitleri Haki Karer, Ferhat Kurtay, Eşref Anyık, Mahmut Zengin, Necmi Öner, tüm Mayıs ayı şehitleri ve İbrahim Kaypakkaya’yı anarak konuşmasına başlayan TKP-ML Ortadoğu Parti Komite temsilcisi konuşmasına “Sizlere 50 yıl önceki Türkiye’den bahsetmek istiyorum” diyerek şöyle devam etti.

Komünist Önder İbrahim Kaypakkaya Türkiye ve T. Kürdistanı’nda faşizmin, Kemalizm’in, korkunun, yoksulluğun cehaletin hakim olduğu bir süreçte özgürlük kıvılcımı ve kurtuluş umudu olmuştur. Herkesin susturulduğu, karanlığın hüküm sürdüğü ülkede işçilerin, emekçilerin, Kürtlerin, kadınların tüm ezilenlerin bilinç ve umut dünyasını aydınlattı. Onlara kurtuluşun yolunu gösterdi. Mücadelenin öncüsü ve önderi oldu. O sadece Türkiye halklarının değil Ortadoğu halklarının da önderidir. Görüşleri 50 yıl olduğu gibi günümüzü de aydınlatıyor” dedi.

Komünist önder İbrahim Kaypakkaya Diyarbakır zindanlarındaki direnişi ile özgürlüğün bayrağını yükseltti. Biz de onun ardılları olarak açtığı kızıl güzergahta kesintisiz yürüyüşümüze devam edeceğiz” cümleleriyle konuşmasını sonlandırdı.

Katılımcı yazarların da konuşmalar yaptığı seminer Kaypakkaya’nın düşünceleri ile tanışan katılımcıların soru ve yorumları ile devam etti. Özellikle Ortadoğu topraklarında Kaypakkaya’nın düşüncelerini yaşatan TKP-ML’yi tanımak üzerine gelen soruların ardından ikinci bölüm de devam etti.

Seminer, Arapça atılan “Önderimiz İbrahim, İbrahim Kaypakkaya” sloganı ile sona erdi.

Kaynak için TIKLAYINIZ 

Daha fazla göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu